EthereumHaberler

ABD’li Regülatörden Ethereum (ETH) Vurgusu: İşler Karışıyor!

CFTC, Ethereum hakkında açıklamada bulundu.

ABD’de şu an için kripto para sektörü için büyük bir belirsizlik anı yaşanıyor ve önde gelen iki regülatör bunun üzerinde hak iddia ediyor. ABD’nin menkul kıymet ve vadeli işlemler regülatörleri SEC ile CFTC, kripto para sektörünü kimin regüle edeceğine dair bir güç çarpışmasına maruz kalıyor gibi görünüyor.

SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce Kongre’den kendisine ve kurumuna daha fazla yetki verilmesini talep etmişti. Bunun devamında ise bir CFTC üyesi ve eski CFTC Başkanı açıklamada bulunarak kripto para sektörünün CFTC’nin yetki alanında kaldığını vurguladı. Şimdi ise bir açıklama daha bunlara eklendi.

CFTC üyesi Brain Quintenz, konu hakkında yaptığı açıklamada SEC’nin emtialar üzerinde yetkiye sahip olmadığını vurgulamış ve şunları eklemişti:

Şunu açıkça belirtelim ki SEC ister buğday, altın, petrol veya kripto para varlıklar olsun, net emtialar veya bunların alım satımları konusunda hiçbir yetkiye sahip değildir.

Bu açıklamanın devamında SEC Başkanı, kripto paraların SEC’nin yetkisi altında olduğunu bir kere daha vurguladı ve bununla ilgili bir tweet attı. Bu tweete ise anında Quintenz’den yanıt geldi.

CFTC üyesi, bir menkul kıymet tabanlı vadeli işlem sözleşmesinin hem SEC’nin hem CFTC’nin yetki alanında olduğunu belirtti. Buna rağmen bir emtia odaklı vadeli işlem ise Quintenz’e göre tamamen CFTC’nin yetki alanında. Şu an için ETH üzerinde böyle vadeli işlem sözleşmeleri olduğunu belirten Quintenz, bunun sadece CFTC’nin yetki alanına girdiğinin altını çizdi.

SEC’nin cevabı ise merakla bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu