HaberlerKripto Para

ABD’li Senatör Çin’in Dijital Yuan’ı Konusunda Uyardı!

Senatör Toomey, Çin'in dijital yuan kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kripto para birimleri ile aldığı radikal kararlar sonrası kendi merkez bankası para birimi olan “dijital yuan (eCNY’)” çalışmalarına hız veren Çin, pek çok alanda ve etkinlikte dijital yuan kullanmaya çalışıyor.

Bu bağlamda Çin, dijital yuanı 4 Şubat itibari ile başlayan Pekin Kış Olimpiyatlarında da kullanmayı planlıyor.

Çin’in dijital yuan ile ilgili günden güne büyüyen çalışmaları diğer ülkeler gibi ABD hükümetinin de dikkatinden kaçmadı.

Öyle ki ABD’li senatör Pat Toomey Çin’in dijital yuanının ABD’nin ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarları üzerindeki etkisi konusunda Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e yazdığı bir mektup ile uyarıda bulundu.

Çin’in dijital yuanına dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunan senatör Toomey, mektubunda “Pekin Kış Olimpiyatları sırasında eCNY’nin kullanımının yakından incelemelerini” gerektiğini belirtti.

“Analistlerin değerlendirmelerine göre, Çin’in çalışmaları eCNY’nin ABD yaptırımlarını yıkma, yasadışı para akışlarını kolaylaştırma, Çin’in gözetim yeteneklerini geliştirme ve Pekin’e sınır ötesi dijital ödemelerde standartlar belirleme gibi ‘ilk hamle’ avantajları sağlama potansiyelini artırdı.”

ABD Çin’in Gerisinde Kaldı!

Senatör Toomey ayrıca dijital yuan cüzdanının Ocak ayı itibari ile Android ve Apple’ın uygulama mağazalarında kullanılmasına ve Çin nüfusunun %10’undan fazlası bir cüzdan indirmiş olmasına dikkat çekerek şunları söyledi:

“ABD hala dijital dolar kavramını değerlendirirken, Çin Pekin Kış Olimpiyatlarını dijital yuan için uluslararası bir test olarak kullanıyor.”

Toomey, Yellen ve Blinken’e hitaben yazdığı mektupta son olarak Pekin Kış Olimpiyatları sırasında dijital yuan kullanımı ile ilgili 7 Mart’a kadar tam bir rapor verilmesini istedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu