Kripto HaberleriBitcoinABD'nin Borcu 2.650.000.000 Bitcoin'e Eşit!

ABD’nin Borcu 2.650.000.000 Bitcoin’e Eşit!

Takip et

Dünyanın en büyük ekonomisi, en ufak bir ekonomik zarar görmesi durumunda beraberinde diğer tüm ülkelerin kendisinden çok daha fazla zarar görmekte olduğu ABD’nin borcu son pandemi vakası ile beraber 26 trilyon dolar seviyesine kadar yükseldi.

Washington yönetimi bu yeni dönemde 2 trilyon doların üzerinde toplamı 4 trilyon dolar olmak üzere harcamalar yaptı ve bunların bir kısmı borç olarak yansıdı ancak Amerikan yönetiminin bu borcu ödeyebilecek parasının olduğu biliniyor. ABD bugün istemesi durumunda sınırsız dolar basabilecek ve bu borcu kapatabilecek durumda olmasına rağmen bunu yapmıyor ve dolar basarken belirli tahviller karşılığında dolar basarak doların gücünü ve kurun mevcut durumunu koruyor.

Washington’ın Bu Dönemde Borçlanmaması Kaçınılmazdı

ABD’nin bu dönemde borçlanmamasının kaçınılmaz olduğu, tüm ülkelerin halkların refahı için milyarlarca dolar değerinde yardımlar yapması gerektiğine değinildi. Örneğin ABD’de her ABD vatandaşına 1.000 doların üzerinde ödemeler yapılırken aynı zamanda gıda ve benzeri yardımlar 350 milyonu aşan nüfusa -isteğe bağlı olmaksızın- yapıldı.

Türkiye ve Kanada gibi ülkelerde kendi bütçeleri doğrultusunda vatandaşlarına yardımlarda bulundular, bulunmak zorundalardı.

Bugün itibarıyla tam tamına 26 trilyon doları aşan borcu göğüsleyen ABD’nin bu borcu olarak 2.650.000.000 BTC miktarına eşit durumda. Kripto para piyasasında bu kadarlık Bitcoin bulunmazken aynı zamanda Bitcoin piyasa hacminin 1 trilyon dolar bile olmadığı göz önüne alındığında rakamın ne kadar büyük olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

Amerikan yönetiminin bu borcu ödemekte zorlanmadığı, tüm uzun, orta ve kısa vadeli ödemeleri çok rahat bir şekilde yapabildiği bilinmesine rağmen, özellikle borçlanmanın 30 trilyon dolara merdiven dayamasının dünya için çok ciddi bir fırsat doğurmadığı gibi krizde doğurmadığından söz ediliyor. ABD’nin bu borç sayesinde diğer ülkeler üzerinde baskı kurmasının bile daha kolay olduğundan söz edilirken, birçok ülkenin sorgusuz olarak ABD’ye borç verebilecek durumda olduğundan söz ediliyor.

Bugün dünyadaki toplam paranın 100 trilyon dolardan daha az olduğu düşünüldüğünde ABD’nin bu kadar yüksek borca sahip olması dünya ekonomisi için konumunun ne denli önemli olduğuna işaret etmekte.

*ABD’nin bu kadar yüksek borca sahip olmasında sürekli gelişmesi ve sürekli üretime yönelik adımlar atması bulunuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları