Haberler

Alarm: Telegram Kullanıcılarının Verileri Karanlık İnternete Sızdı!

Telegram kullanıcıları için alarmlar peş peşe çaldı.

Kod.ru adlı Rusya Federasyonu genel merkezli internet sitesi tarafından yayınlanan haberde Telegram kullanıcılarının gizli verilerinin karanlık internete sızdırıldığı açıklandı. Sadece saatler önce karanlık internetin önemli veri gizlilik satış sayfalarından birkaç tanesinde Telegram ile ilgili veriler yayınlanmaya başladı ve 900 MB küsür boyutunda olan dosyanın içerisinde Telegram kullanıcılarına ait gizli veriler, kişisel bilgilerin yer aldığı açıklandı ve bu veriler satışa sunuldu. Milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan, gizlilik odaklı mesajlaşma uygulamasının bu veri sızıntısı ihlali ile ilgili açıklama yapması beklendiği sırada binlerce siber saldırganın bu kişisel verileri satın aldığı öğrenildi.

Siber saldırganların özellikle bu verileri yerleşik içe aktarma özelliğinde bulunan bir açık sayesinde ele geçirdiklerinden söz edilirken, bu durum karşısında Telegram’ın haberinin olup olmadığı ise bir soru işareti olarak kaldı. Çok sayıda kripto para birimi yatırımcısının aktif olarak kullandığı mesajlaşma uygulamasında bazı kullanıcılar özellikle çok büyük alım ve satım gruplarının aktif üyeleri konumundalar.

Gizlilik odaklı olmasından dolayı bazı rejimlerde tehdit edilen, bazı rejimler tarafından engellenmek istenen ve hatta zaman zaman engeller problemi ile karşı karşıya kalan Telegram’ın bu sızıntı dolayısı ile büyük bir itibar ve güven kaybı yaşaması bekleniyor.

Milyonlarca kullanıcıdan kaç tanesinin 900 MB boyutundaki dosyada bilgilerinin yer aldığı merak edilirken, henüz dosya incelenmediği için ve Telegram tarafından da konu ile ilgili net herhangi bir açıklama yapılmadığı için bu konu soru işareti olarak kalmış durumda.

Sızdırılan veriler arasında cep telefonu numaraları ve benzersiz Telegram kullanıcı adlarının bulunduğu belirtiliyor. Bu ne demek? Bazı kullanıcılar özellikle cinsellik odaklı grupları ve kripto para gruplarını kullanan kullanıcılar telefon numaralarının başka Telegram kullanıcılarına görünmesini istemiyor ve sadece kullanıcı ile Telegram kullanıyor. Ancak uygulama içerisinde telefon numaraları aslında kayıtlı bir şekilde duruyor. Bu verilerin ortaya çıkması ile beraber aslında kullanıcıların hem telefon numaraları kamuoyuna açılmış oluyor hem de kullanıcı adları aynı anda kamuoyuna açılmış hale geliyor.

Bu da özellikle bazı gizli kalmak, başkaları ile kavga eden ve kişisel güvenliğinin yüksek olduğunu düşünen Telegram kullanıcıları için alarm verilmesine sebep olabilecek büyük bir gizlilik ve güvenlik ihlali anlamını taşıyor.

Bu durumda Telegram kullanıcılarının kişisel bilgileri adeta ortaya çıkarken, bu durumdan etkilenen kişi sayısına göre bazı Telegram kullanıcılarının güvenlik konusunda büyük sorunlar yaşamasa bile gizlilik endişesinin daha büyük düzeyde yaşanması bekleniyor.

Kullanıcılara Uyarı: Derhal Değiştirin

Telegram bu veri ihlalini kabul ederken, güvenlik uzmanları ise kullanıcıları derhal kullanıcı adlarını değiştirmeleri konusunda uyardı. Olası bir durumda telefon numarasının kişiler tarafından kendilerine ait kullanıcı ile kayıtlı olmadığını söylemelerini öneren siber güvenlik uzmanları, özellikle de kişilerin veri ihlali dolayısı ile sorun yaşamamak için kullanıcı adlarını kendilerine mesaj atanlar olursa kabul etmemeleri uyarısında bulundular.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu