BitcoinHaberler

Alman Devi Deutsche Bank “Bitcoin (BTC) Görmezden Gelinemeyecek Kadar Önemli”

Bitcoin'in artan piyasa değeri dikkatleri bu yöne çekiyor.

Bitcoin’in artan piyasa değeri yatırımcılarını sevindirirken finans kuruluşlarının bu alana yönelik ilgileri de giderek artıyor.

“Bitcoin artık görmezden gelinmez”

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank tarafından yayınlanan ve Fransız ekonomist Marion Laboure imzalı rapor “Bitcoin artık görmezden gelinmez” diyor.

Fransız ekonomiste göre, Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri ve sürekli artan fiyatı onu görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir hale getiriyor.

Laboure’ye göre merkez bankaları ve hükümetler Bitcoin ve kripto paraların hayatımızda kalıcı olacağının farkındalar. Bu nedenle 2021 yılı sonu veya 2022 yılında Bitcoin ve kripto paralara ilişkin regülasyonların gelmesi bekleniyor.

Rapora göre Bitcoin’in temel değeri insanların ona olan inancından kaynaklanıyor. Buna ekonomide “Tinkerball Etkisi” deniyor. İktisatçıların sıkça kullandığı bu terim Peter Pan hikayesinde bir periden adını almıştır. Buna göre insanlar kendi aralarında bir şeyin değerli olduğuna inanırsalar bu inanç o varlığı değerli hale getirir.

“Likiditenin düşüklüğü onu aşırı volatil yapıyor”

Rapora göre Bitcoin’in aşırı volatil olmasının nedenlerinin başında likiditenin düşük olması geliyor. Altın ve gümüş gibi emtialara kıyasla Bitcoin’in günlük işlem hacmi çok küçük kalıyor. Bitcoin’in günlük işlem hacmi altının sadece %1.9’unu oluşturuyor.

“Y Kuşağı Bitcoin’i ayakta tutabilir”

Raporda Y kuşağına ilişkin bir anket sonucu da dikkat çekti. Buna göre  ABD, Almanya, Çin, İngiltere gibi ülkelerin vatandaşları arasında yapılan bir anket sonucuna göre, Y kuşağının %30’u Bitcoin ve kripto paraların ileride fiat paraların ve bankaların yerini alacağını düşünüyor.

Raporda bu hususa dikkat çekilerek Bitcoin’in ve kripto paraların gelecek nesiller tarafından ayakta tutulmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Gelecekte Bitcoin’in önemli bir ödeme aracı olabileceği vurgulanan raporda bu durumun yakın bir tarihte gerçekleşmesinin muhtemel olmadığı belirtiliyor.

“Hükümetler ve merkez bankaları var oldukları ve parayı düzenleme yetkisine sahip oldukları sürece geleneksel para birimlerinin yerini alacak bir ödeme aracı olarak Bitcoin’e  çok az alan bırakacaklardır.”

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu