Kripto Para

Amerika Birleşik Devletleri, Kripto Paraları Düzenlemek Konusunda İsteksiz Mi?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kripto paraları düzenlemek konusunda neredeyse hiçbir adım atmıyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri bugüne dek kripto para birimlerini düzenlemek için neredeyse hiçbir adım atmadı.  Bunun arkasında olan nedenler merak konusu olurken Başkan Trump yönetimi de 4 yıllık görev süresince çok sayıda konuda düzenleme yaptı, yapmasa bile adımlar attı ancak ne CBDC’ler, ne de kripto para birimleri konusunda yasal adımlar atmadı.

ABD’nin kripto para birimlerine en ufak müdahalesinin milyarlarca dolarlık düşüş veya yükseliş ile sonuçlanacağı belirtilirken, “kripto para yasa tasarısı” çıkarması durumunda piyasanın ilk dakikalarda büyük değişimler görebileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde USD ile 1’e 1 oranında işlem gören stablecoinlerin artık izne tabii olacağı ve bu tarz coinlerin devlet tarafından onay çıkmazsa piyasaya sürülemeyeceği açıklamasında bulunuldu. Ocak ayında duyurulması planlanan ABD merkezli diem projesi (eski adıyla Libra) sayesinde böyle bir karar alındığı düşünülüyor.

Uzmanlar, ABD’nin kripto para birimlerini düzenlemek konusunda isteksiz olduğunu, istemesi durumunda kısa süre içerisinde düzenlemeler yapabilecek altyapının sahibi olduğunu belirtiyor. Ancak birçok analistin dediği gibi “ABD bir atılım yapmazsa, kripto para alanında liderlik Çin’in olacak” gibi birçok açıklama, ABD’nin Biden yönetimiyle de beraber yavaş yavaş kripto paralar alanında olumlu düzenlemeler yapılabileceğinin bir habercisi.

Geçtiğimiz günlerde stablecoinler ile ilgili alınan karar da düzenlemelerin yakın zamanda geleceğini kanıtlar nitelikte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu