Haberler

Amerikan Yetkililerden Monero Cüzdanlarına Yaptırım!

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Rus siber saldırganların XMR cüzdanlarını hedef aldı.

Washington ve Moskova hattında son dönemde seçimlere müdahale edilmesi tartışmaları son gaz devam ederken, ABD’den yeni bir hamle geldi. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı bünyesinden yapılan yazılı açıklamada Rusya merkezli Rus siber saldırganlara ait olduğu tespit edilen Monero cüzdanlarına karşı engelleme-yaptırım kararı uygulandığı açıklandı.

5be5543ff73456ab9f2d207887e2af87322c651ea1a873c5b25b7ffae456c320. Kodlu XMR cüzdanına uygulanan yaptırımın siber saldırganlara karşı bir adım olduğu, bu adım sayesinde siber saldırganların kısıtlandığı bildirilirken, cüzdanın içerisinde ne kadarlık XMR varlığı olduğu ve kripto para birimlerine nasıl müdahale edildiği açıklanmadı.

Bugün aktif olarak kripto para cüzdanlarına yaptırım uygulayabilen tek ülke konumunda olan, kripto para suçlularının cüzdanlarını tek hamlede bulabilen tek ülke konumunda olan ABD’nin bunu nasıl başardığı da ayrı bir merak konusu. Çok sayıda ülke, kripto para ile işlenen suçlarda daha suçluları bulmakta zorlanırken ABD’nin direkt olarak siber saldırganlar ve onlara bağlı olan kripto para cüzdanlarını bulabilmesi ilgi çekiyor.

ABD’li yetkililer daha önce İran merkezli kripto para cüzdanları konusunda da uyarılarda bulunmuş ve 2 İranlının kripto para cüzdanı ve diğer tüm hesaplarına el koymuştu. El koyulan cüzdanlardaki paralara erişim blokelenmiş ve bu sayede olası hamleler ve adımların önüne geçilmişti. Tahran yönetimi o dönemde bu konuda sessiz kalmayı tercih etmekle yetinmişti.

Rusya merkezli siber saldırganlara daha ağır yaptırımlar uygulanması beklenirken, bu dönemde kripto paralara yönelik incelemelerin büyük oranda hızlandırıldığı da görülmekte.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu