Kripto Para

Aradan Geçen 11 Yılda Bitcoin Konusunda Yargıçlar Ne Kadar Zorlandı?

Yargıçlar 11 yıldır kripto paralar konusunda açılan her bir davada sorunlarla karşı karşıya kaldılar.

Kripto paralar ile ilgili olarak açılan davalarda çoğu yargıç henüz bilirkişi yorumuna ve uzman görüşlerine ihtiyaç duyuyor. Yargıçların büyük kısmı tüm dünya genelinde kripto paralarla ilgili bir dava söz konusu olduğu zaman doğru karar verme endişesi yaşarken, birçoğu ise birden farklı uzmana danışıyor.

Türkiye Cumhuriyeti ve diğer birçok ülkede kripto para birimleri ile ilgili davalar açılıyor. Bir mahkeme ‘yargıçlarımız kripto para birimleri konusunda bilgi sahibi değil, bu nedenle şikayetinizi kabul edemiyoruz’ deme hakkına sahip değil. Her türlü dava kabul edilmek zorunda ve kabul edilen davalar en azından gelişmiş ülkeler ve gelişmeye devam eden birçok ülkede tarafsız olarak sonuçlandırılıyor, sonuçlandırılmak zorunda kalıyor.

Yargıçlar kripto para birimlerini öğrenmek için hiçbir etkinliğe katılmadı

Türkiye Cumhuriyeti ve tüm dünyada kripto para birimleri ile ilgili sempozyumlar, bilgilendirici konferanslar ve sunumlar yapılıyor. Ancak hiçbir zaman yargıçların bu tür kripto para birimi ile ilgili toplantılara katılmıyor olmaları soru işaretlerine sebep oluyor.

Genelde hakim ve savcıların yoğun çalışma koşulları, kimlikleri nedeniyle her alanda ön plana çıkmak istemiyor olmalarından dolayı ve bu konuda kripto paralarla ilgili bilgiye ihtiyaç duymadıkları için kripto para toplantılarına katılmadığı düşünülüyor.

Çok zorlandılar!

Aradan geçen 11 yılda kripto para davaları incelendiğinde diğer birçok davaya oranla daha geç sonuçlandığı görüldü. Her 10 kripto para davasından en az 7’si geç sonuçlanırken, ABD gibi gelişmiş bir ülkede bile yargıçlar karar vermekte zorladı. Craig Wright davasının ne kadar uzun sürdüğünü söylemeye gerek bile yok.

Yargıçların 11 yılda kripto paralar söz konusu olunca cinayet, hırsızlık, soygun gibi suçlara oranla daha fazla uzman görüşüne ve daha fazla bilirkişi önerisine ihtiyaç duymasına bağlı olarak geç karar verdikleri kesin.

Ancak 2020 yılından sonra daha fazla kripto para davasının açılması, daha fazla kişinin siber saldırı ve kripto para birimi borsası şikayetlerini yasal mercilere taşıması tahmin ediliyor. Bu sebeple özellikle ticaret mahkemelerinin yargıçlarının bundan sonraki yıllarda bu konularda karar verme aşamasında daha da darda ve zorda kalabilecekleri tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu