Bitcoin

Araştırma Şirketine Göre Bitcoin’de Korku ve Açgözlülük Endeksi 7 Ayın Zirvesinde!

Kripto piyasasındaki ani düşüş ve çıkışlar kripto yatırımcılarının duygularını ve hareketlerini etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Bilindiği gibi yatırımcılar yükselen ürünlere yatırım yapma eğilimi içerisindedirler ve buna FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) adı verilir.

Tam tersi durumda yani piyasa düşüş temelli hareket ettiğinde ise insanlar FUD’a kapılır (korku, belirsizlik ve şüphe). Bu durumda da satışların etkisi fazlalaşır.

“Korku ve açgözlülük endeksi”, kripto piyasasının 0’dan 100’e giden sayısal ölçekteki genel duyarlılığını temsil eden bir göstergedir. 0 “aşırı korku” olurken 100 “aşırı açgözlülük” anlamına gelir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Sitemizde de yer alan ve alternative.me tarafından sunulan korku ve açgözülük endeksi son haftalarda genellikle aşırı açgözlü şekilde seyir ederek zaten son ayların rekor seviyelerine ulaşmıştı.

Kripto para araştırma şirketi Arcane Research’ın daha farklı hesaplamalar ile oluşturduğu verilere göre ise bu değer son 1 haftada 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Geçtiğimiz günlerde 84 seviyesine ulaşan değer tam da BTC’nin zirve fiyata yükseldiği sırada rekor seviyelere ulaştı.

BTC’de yaşanan bu son ATH’den sonra gerçekleşen düşüş ise korku ve açgözlülük endeksini de doğrudan etkiledi. Değerler hala aşırı açgözlülük kategorisinde.

Bu da kripto piyasasının hala fiyatların daha yüksek olmasını beklediği anlamına geliyor.

BTC için kritik seviyeleri belirttiğimiz analizimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin'de Ayı Tuzağı Devrede! Altcoinlerdeki Düşüş Alım Fırsatı Mı?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu