AltcoinHaberlerKripto Para

Avalanche’ta (AVAX) Neler Oluyor? Fonlar Güvende Mi?

AVAX'ta neler olduğunu uzmanından aktardık.

Gün içerisinde Avax ağında oluşan bir hata nedeniyle birçok yatırımcı korkuya kapıldı. Avax’a son günler artan ilgi ağda beklenenden fazla bir yoğunluk oluşturdu. Bu durumun ağda bazı hataları tetiklemesi üzerine güvenlik nedeniyle ağ kilitlendi.

Öncelikle uzmanlar ağdaki fonların tamamen güvende olduğunu açıkladı. Ancak yaşanan bu durum Avax’ın son günlerde aldığı kazanımların bir kısmını geri vermesine neden oldu. Avax’ın fiyatı 41.8$ seviyesine kadar geriledi.

Yatırımcıların tedirgin bekleyişi arasında Squanch olarak tanınan Aytunç Yıldızlı Avax’ta ne olduğuna ilişkin detaylı bir twiter floodu paylaşarak yatırımcıların aklındaki soruları yanıtladı.

Pangolin’den dolayı ağda oluşan yükün çok düşük olasılıklı bir hatayı tetiklediğini ifade eden Yıldızlı, bu durumun testlerde anlaşılamayan bir “bugtan” kaynaklandığını ifade etti.

“Avalanche canlılık yerine güvenliği önemsediğinden, ağ kendini iyileştirmeye çalışırken otomatik olarak kilitledi. Bitcoin ve ZCash gibi zincirlerde daha önce benzer hatalar yaşandı.”

Soru: Bu temel bir protokol sorunu mu?

Cevap: Kesinlikle hayır! Bu, tıpkı Bitcoin ve Zcash’in de başına geldiği gibi bir validasyon tutarlılık hatası

Soru: Bu, Avalanche’ın ölçeklenemeyeceği anlamına mı geliyor?

Cevap: Bunun Avalanche protokolüyle ilgisi yok. Avalanche tam olarak amaçlandığı gibi çalıştı. Avalanche ve EVM’yi bağlayan kod amaçlandığı gibi çalışmadı.

Soru: Fonlar güvenli mi?

Cevap: Para güvende. Bu, Avalanche’ın garantilerinden birisidir.

Soru: Bu, Avalanche’ın merkezileştirildiği anlamına mı geliyor?

Cevap: Tam tersi! Avalanche’da ağ durumunu tek taraflı olarak değiştirebilecek tek bir parti yoktur. Avalanche merkezileştirilmiş olsaydı, sorun durumu yeniden başlatarak ve kötü blokları geçersiz kılarak anında çözülürdü.
Bunun yerine, tek taraflı kontrole sahip tek bir taraf olmadığı için yama, ağ çapında koordineli bir ağ yükseltmesi gerektirir. Bu, güvenliğe canlılıktan daha çok değer veren merkezi olmayan sistemlerin bir özelliğidir.

Soru: Bu, Avalanche için ne anlama geliyor? Bu tekrar olacak mı?

Cevap: Bu bir stres testi, Avalanche’ı olabildiğince kurşun geçirmez hale getirmek için çok önemli. Diğer hatalar da keşfedilecek.

Bu tarz hataların ağın daha da sağlamlaştırılması için fırsat sunduğunu ifade eden Yıldızlı yatırımcıları manipülasyonlara karşı uyardı.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu