Haberler

Avrupa Birliği’nden Kripto Paralarla İlgili Kanun Teklifi!

Avrupa Birliği kripto paraların gizliliğinden rahatsız.

Kripto paralar denince düzenleyicilerin en rahatsız olduğu konu şüphesiz gizlilik. Çoğu kripto para borsasının ve cüzdan uygulamasının kullanıcılardan bilgi talep etmemesi sebebiyle hangi cüzdanın kime ait olduğu çoğu zaman bilinemiyor. Düzenleyicilerin de kripto paralar üzerinde baskı kurmasının en büyük sebebi olan bu özellik, birçok regülasyonu da beraberinde getiriyor.

Avrupa Birliği’nden Adım

Dijital para çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Avrupa Birliği, kripto paraların gizlilik konusunu çözmek için bugün kanun teklifi sundu. Kanun teklifinde kripto paralar ile “terör finansmanı” ve “kara para aklama” gibi tabirleri aynı cümlede geçiren Avrupa Birliği komisyonu, bunun önüne geçmek için anonim cüzdanların yasaklanmasını önerdi.

Kripto para birimleri ile itibari para birimlerini dolaylı yoldan denk tutan AB açıklamasında “Amacımız kripto para piyasası üzerinde baskı oluşturmak değil ancak nasıl ki anonim olan itibari para birimlerindeki transferler denetleniyor ve aktarım yapan kişilerin isim, soy isim ve adres gibi bilgileri biliniyorsa bunun aynen kripto paralar için de geçerli olması gerekiyor” diyerek, borsa veya kripto para cüzdan uygulamalarında kullanıcı bilgilerinin istenmesinin zorunlu olması gerektiğini belirtti.

ABD’nin de aynı tutum içerisinde olduğu ve ABD’de faaliyet gösteren kurumların KYC denilen “müşterini tanı” politikalarına sıkı bir şekilde tabii olduğu biliniyor. Aynı adımın AB tarafından da gelmesi aslında kripto paralar için olumsuz gibi görünse de bu gizliliğin ortadan kalkması kripto paralar ile “kara para aklama” gibi tabirlerin aynı cümlede anılmasının önüne geçecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Selena

Cok sacma ne belli olacakmıs ya biz bagimsiz para istiyoruz adeta baskı yapiyorsunuz herseyi bilmek mi zorundasiniz istemiyoruz herseyimizi bilmeyin baskilamayin yeter artik yok fed yok faiz yok siki politika nerede ozgurluk ? 2010 yılından önce yok muydu kara para aklama ??


Başa dön tuşu