BitcoinHaberlerKripto Para

Avrupa Birliği’nin Gündeminde Kripto Paraların Yasadışı Kullanımı Var!

Avrupa Birliği Kripto Paralara Yönelik Yeni Departman Kuruyor!

Tüm dünyada kripto paraların kullanım alanının genişlemesi ve kripto paralara artan ilgi Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi.

Yayınlanan Reuters raporuna göre: AB, kara para aklama ve dijital varlıkların kullanılabileceği yasa dışı faaliyetlerle mücadele için yeni bir departman kurmayı planlıyor.

Departmanın adının “Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA)” olacağı belirtiliyor.

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’na göre kripto paralar yasadışı kara para aklama işlemlerinde  kullanılabilir olduğundan daha sert ve özenli düzenlemelerin olması gerekiyor. Zira dijital varlıklar terör örgütlerinin finansmanında dahi kullanılabiliyor.

Yasa dışı para aklama suçlularının ülkelerin ulusal düzenlemeleri arasındaki farklılıklardan yararlanmasını önlemek için “AMLA” tarafından getirilecek kuralların AB üye devletler üzerinde doğrudan bağlayıcı olacağı da belirtildi.

Avrupa Parlamentosu Alman Yeşiller Partisi üyesi Sven Giegold, getirilmesi planlanan yeni düzenlemeler konusunda Avrupa Birliği’nin çabalarına dikkat çekerek kurulacak departmanın yasa dışı para suçlarına karşı daha etkili sonuçlar ortaya çıkaracağını söyledi.

“Tek tip standartlar ve daha merkezi denetim ile AB Komisyonu, mali suçlara karşı tutarlı eyleme olanak sağlamak için önemli iyileştirmeler getiriyor. AB bu arada, AML kurallarını gerektiği gibi uygulamayan AB ülkelerine karşı yasal işlem başlatmalıdır.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu