Kripto HaberleriHaberlerAvrupa Konseyi Kripto Para Düzenlemesi MİCA'yı Onayladı!

Avrupa Konseyi Kripto Para Düzenlemesi MİCA’yı Onayladı!

AB'de kripto para regülasyon çalışmaları devam ediyor.

Takip et

Kripto varlıkların Avrupa’daki statüsünü ve ilerleyen süreçte karşılaşabilecek regülasyonların ana çerçevesini oluşturan Avrupa Kripto Varlık Piyasaları (MİCA) düzenlemesi bu sabah Avrupa Konseyi’nde kabul edildi.

En erken 2024 yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemenin yasalaşması için bir aşama daha tamamlandı.

Avrupa Konseyi’nin verdiği onay sonrası düzenleme Avrupa Parlamentosu’nda bir kez daha oylanacak. Bu oylamanın önümüzde hafta 10 Ekim’de gerçekleşmesi bekleniyor.

10 Ekim’deki oylamadan sonra metin 20’den fazla resmi dile çevrilecek ve resmileşmesi için AB Resmi Gazetesinde yayınlanacak.

Avrupa ülkelerine MiCA’ya uyumluluk için gerekli yasal düzenlemeleri yapmaları konusunda 12-18 aylık bir süre tanınacak. Bununla birlikte yasaların en erken 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Düzenlemenin genel olarak çerçeve metin olması ve aşırı kısıtlayıcı bir tavır benimsememesi olumlu karşılanırken, Euro cinsinden olmayan stablecoinlere ilişkin getirilen kısıtlamalar bazı endişelere neden oldu.

Görünen o ki para politikasındaki değişikliklerle Euro ve dolar arasındaki çekişme kripto para düzenlemeleri üzerinde de kendisini hissettirecek.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları