BitcoinKripto Para

Avrupa Merkez Bankasının Bitcoin ve Kripto Para Açıklamasına Tepki!

AMB Başkanı Lagarde, kripto para birimlerini eleştirdi. Ünlü birçok kişi tepki gösterdi.

IMF’nin eski başkanı olan ve şu an için Avrupa Merkez Bankasına başkanlık eden Christine Lagarde‘nin kripto para sektörüne yönelik eleştirilerini dün son dakika olarak Twitter hesabımızdan paylaşmıştık:

Lagarde, David Rubenstein ile yaptığı görüşmesinde kripto paraların aslında “para” olmadığını vurgulayarak buna nokta koyulması gerektiğinin altını çizdi.

Lagarde, stablecoin olarak bilinen değeri itibari paralara endeksli kripto para birimlerinin teknoloji şirketleri tarafından tanıtıldığını ancak bunların aslında merkez bankası dijital para birimlerinin lehine olduğunu ifade ederek de bunları tehlikeli olarak görmediklerini ortaya koydu.

Facebook gibi devler kendi stablecoinlerini piyasaya sürmek için kolları sıvasa da Lagarde’a göre aslında merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmesi durumu değiştirecek.

Kripto Paralar, Para Değil ve Çevreye Zarar Veriyor!

Ünlü isim, kripto paraların gerçek para olmaktan çok “spekülatif” varlıklar olduğunu ifade ederek bunların çok yüksek enerji tüketimine de sahip olduğunu vurguladı. Lagarde’e göre lider kripto para birimi Bitcoin gibi Proof-of-Work tabanlı kripto para birimleri kesinlikle çevreye zarar veriyor.

Lagarde bunun yanı sıra stablecoinlerin de aslında regüle edilmesi gerektiğini belirterek bunların da hiçbir şekilde para statüsüne dahil edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Lagarde daha önce de kripto para birimlerine karşı ciddi eleştiriler ortaya koymuştu ve önümüzdeki aylarda da sert açıklamalarını sürdürmesi beklenebilir. Dijital Euro projesinin tarihi yaklaştıkça da bu eleştiriler artabilir ve hatta yasaklar görülebilir.

Ünlü Birçok İsimden Tepki

Özellikle kripto paralar için hala bu tarz açıklamalar yapılması birçok ünlü isme göre kabul edilebilir değil. Genellikle yaşlı kesim tarafından duyulan bu ifadeler “eski kafalılıkla” itham ediliyor. Zira gelinen son durumda El Salvador’da görüldüğü gibi artık devletler bile Bitcoin’i resmi para birimi olarak görüyor. Genellikle eski sisteme adapte olmuş ve yaş olarak büyük olan kişilerden duyulan “kripto paralar işe yaramaz, para değil, değersiz” gibi söylemler bilindiği gibi ilk çıktığı yıllarda İnternet için de yapılmıştı. Bu bağlamda bu tarz yorumları gerçek dışı gören ünlü birçok isimden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Ayrıca Bitcoin, merkez bankası bünyesinde çıkarılacak olan dijital paralar için rakip ve tehdit olarak görülüyor. Çin’in de Bitcoin’e karşı aldığı olumsuz tavrın tamamen bu yüzden olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle merkez bankalarından yapılan açıklamaların bu bağlamda da değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
alim

Tuvaletlerinde tahret musluğu yok , dünyaya insanlık dağıtıyorlar güya ,


Başa dön tuşu