Haberler

Avustralya Merkez Bankası’nda CBDC Hareketliliği

Avustralya Merkez Bankası (RBA) yeni ortaklıklar kurdu.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) tarafından kurulan yeni ortaklıklar sayesinde merkez bankası destekli dijital para birimi (CBDC) araştırmalarına ülkede hız verilecek. Oldukça iyi durumda olan ekonomisi ile dikkat çeken Avustralya, 25 milyon kadar nüfusu ile dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında yer alıyor.

Kara bağlantısı olmayan ülkede son dönemde RBA’nın dijital para birimleri ile ilgili araştırmalar yaptığı biliniyordu. Ancak bugün yerel Avustralya medyasında çıkan haberlere göre ülkede RBA’nın finansal hizmetler şirketi Perpetual ve yazılım şirketi ConsenSys ile “Ethereum (ETH) tabanlı dağıtılmış defter teknolojisi (DLT)” ve dijital para birimi konusunda ortaklıklar kurduğu açıklandı.

CBDC konusunda net olarak ne zaman pilot projeye başlayacağı bilinmeyen RBA’nın gelecekte dijital para sunması bekleniyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu