Haberler

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonundan Meta’ya Dava!

Komisyon, Meta'yı dolandırıcılık vakalarına karşı önlem almamakla suçluyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Meta‘yı dava etti!

Komisyon, bugün yayınladığı bir bildiride Meta Platformlar ve Meta Platformlar İrlanda’ya, Facebook ve Instagram üzerinden Avustralya’nın popüler isimlerini kullanarak dolandırıcılık reklamları yayınlamak, yanıltıcı veya aldatıcı yönlendirmelerde bulunmak suçları nedeniyle dava açtığını bildirdi.

ACCC, kripto para birimine veya para kazanma planlarına yatırımı teşvik eden reklamların buralarda boy gösteren iş adamı Dick Smith, TV sunucusu David Koch ve eski NSW Premier Mike Baird gibi tanınmış kişilerle ilişkilendirilmesinin kullanıcıları tuzağa düşüreceğini iddia ediyor.

Söz konusu reklamlar gerçekten de Facebook kullanıcılarını bir kripto para birimi veya para kazanma şemasını onaylayan reklamlardan hareketle sahte bir medya makalesine götüren bağlantılar içeriyor.

Açıklamada: Birçok kullanıcı sahte planlara para yatırmaya ikna edilmek için defalarca telefonla aranmış ve çeşitli baskılara maruz kalarak uzun süredir devam eden dolandırıcılıklar sonucunda birkaç tüketici yüz binlerce dolar kaybetmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonunun iddiasına göre bir kurban tek bir dolandırıcılık vakasında 650.000 dolar kaybetti.

ACCC Başkanı Rod Sims,

Davamızın özü, Meta’nın platformunda yayınladığı bu reklamlardan sorumlu olmasıdır. (…) Sonuçta reklamlardan açılış sayfalarına yapılan ziyaretler Facebook için önemli bir gelir kaynağıdır.

dedi.

Sims ayrıca Meta’nın Facebook’taki sahte reklamlar konusunda tam bilgiye sahip olduğunu ancak sorunu çözmek için yeterli çabayı gösteremediğini iddia etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu