Haberler

Bankaların Kripto Para Birimleri Satışı Yapması Mümkün Mü?

Büyük bankaların kripto para birimi satışı yapmasının mümkün olup olmadığı bir soru işareti.

Bugün birçok ülkede bankalar, bankacılık lisansı adı altında hizmet sunuyor ve bu da onların finans piyasalarında rahat, özgür ve belirli sınırlar dahilinde hareket etmelerini sağlıyor. Ancak bankaların kripto para birimlerini satabilmesi için belirli lisanslara ihtiyacı olacağı düşünülüyor. Çok sayıda ülkede bankalar eğer ki bugün kripto para borsası niteliği görmek istiyorlarsa bunun için ayrı bir lisans alıp yan iştirak oluşturmak zorunda kalacaklar.

Türkiye’de durumun nasıl olabileceği konusunda araştırmalara ihtiyaç var ancak Türkiye’de de kripto para borsası kurabilmek ve kripto para satışı gerçekleştirebilmek için lisansa ihtiyaç olacağı düşünülmekteç.

Bunun sebebi olarak ise bankaların sadece finans piyasalarında işlem yapabilmeleri ancak kripto para borsalarının farklı lisans ile hizmet sunuyor olmasından kaynaklandığı belirtiliyor. ABD’de de Başkan Trump en basit örneği ile Facebook’un Libra’sı için bile bankacılık lisansı alması gerektiğini açıklamıştı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu