Kripto HaberleriHaberlerBasel Komitesi, Dünyanın En Büyük Bankalarının Kripto Para Yatırım Miktarını Açıkladı!

Basel Komitesi, Dünyanın En Büyük Bankalarının Kripto Para Yatırım Miktarını Açıkladı!

Takip et

Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en büyük bankalarının yaklaşık 9.4 milyar avroluk (9 milyar ABD Doları) kripto para yatırımı bulunuyor.

Uluslararası standart belirleyici, kredi verenlerin yenilikçi varlıklara karşı tutmaları gereken sermaye için yeni kurallar düşünüyor.

Basel Komitesi, Bankaların Kripto Para Risk Miktarını Açıkladı

Ağırlıklı olarak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) içeren müşteri servisleri olmak üzere maruz kalınan risk, veri gönderen 19 bankanın maruz kaldığı toplam riskin %0.14’ünü yani tüm bankalar genelinde sadece %0.01’ini temsil ediyor ve türünün ilk örneği olan bu anketin kurallar üzerinde net bir etkisi olacak.

Komite Sekreterliği’nden Renzo Corrias tarafından kaleme alınan çalışmada şu ifadeler kullanıldı:

“Bankalara gönderilen şablon, Komite’nin 10 Haziran 2021 ve 30 Haziran 2022’de yayınlanan, bankaların kripto para risklerinin ihtiyati değerlendirmesine ilişkin iki istişari belgesini desteklemek üzere özel olarak tasarlanmıştır.”

İlgili Haber
Ripple'ın Son Zaferinden Sonra XRP-SEC Davası Nasıl Devam Edecek? Avukat Süreci Açıkladı!

Corrias bu yazısında, 2008 tarzı finansal krizlerden kaçınmak için tasarlanmış bankalar için güvenlik normları belirleyen ulusal düzenleyicilerden oluşan bir grup olan Basel Komitesi’nin, bankaların kripto paralara girme şeklini yönetecek sert kuralları geçici olarak belirlediği iki belgeye atıfta bulunuyordu.

Planlar, Bitcoin ve Ethereum gibi para birimlerinin yanı sıra algoritmik stabilcoinler için de zorlu bir sermaye gereksinimi belirliyor. Planlanan düzenlemeler kredi vermeyi kısıtlayabilir ve pratikte bankaların bu piyasalara girmek için çok fazla teşviki olmadığı anlamına gelebilir.

Daha hafif kurallar, hedge edilmiş riskler ve diğer varlık sabitlenmiş stabilcoin türleri için geçerli olabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları