Haberler

Beklentiler Büyük: TCMB Faizi Kaç Baz Puan Yükseltecek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yarın politika faizi kararını açıklayacak.

19 Kasım 2020 öğle saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından politika faizi açıklaması yapılacak. Piyasada 475 baz puan artış beklenirken ekonomistler ise alınacak olan faiz kararının büyük yükseliş yönünde olsa bile döviz kurunu ve ekonomideki kötü gidişatı durdurmasının zor olabileceğini düşünüyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından ne kadarlık bir artış yapılacağı tartışılsa da artış yapılmaması kararı da alınabilir. TCMB yetkilileri faizi sabit tutabilir.

Piyasada Güvensizlik Hakim

Özellikle yatırımcıların verilecek faiz kararı beklentisi süresince endişeli oldukları ve kararı merakla bekledikleri belirtilirken, dolar kurunda ise bugün yükseliş hakimdi. 7.70 TL seviyesinden bu dakikalarda alıcı arayan dolar kuru pek fazla ilgi çekmezken, yarın verilecek karar sonrasında piyasalarda büyük değişimlerin görülebileceği belirtiliyor.

Ancak yatırımcılar “acı reçete” uygulamalarının dolar kurunda ve altın fiyatlarında beklenmedik düşüş&yükselişlere neden olabileceğini, TCMB’nin faiz kararının “acı reçete” ile birlikte desteklenebileceğine dair açıklamalarda bulunmayı sürdürüyorlar.

TCMB tarafından verilecek olan faiz kararı eğer ki çok yüksek olursa dolar kurunda bir anlık düşüş olabileceği, düşüşün devam etmesi için büyük destekler ve reformlar yapılması yönünde adımlar atılabileceğine dair görüşler bulunmakta.

TCMB’nin yarın faizleri 475 baz puan olarak arttırması yönünde piyasada beklenti olsa da bazılarına göre 300 baz puanlık bir artış yapılacak. 475 baz puanın üzerine 625 baz puan artış bekleyen yatırımcıların oranı çok az düzeyde olsa da bunun da mümkün olabileceği belirtilmekte.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu