BitcoinHaberler

“Beklentiyi Al, Haberi Sat” Bitcoin ETF Onayı Ayı Piyasasını Başlatabilir Mi?

Bitcoin'de beklentiler gerçekleşecek mi?

Geleneksel piyasalarda ve kripto paralarda sık sık karşılaştığımız bir ilke var; “Söylentiyi satın al, gerçeği veya haberi sat”

Bu noktada bir olay gerçekleşmeden önce buna ilişkin beklentiyi satın alan yatırımcıların fiyatı yükselttiğini, beklenti bittikten sonra gelen satışlarla fiyatın düştüğünü görüyoruz.

Kripto para piyasalarında da bu ilkenin sık sık çalıştığını gözlemliyoruz.

Bitcoin özelinde baktığımızda, Aralık 2017’deki çöküşün CME Bitcoin Vadeli işlemlerinin başladığına güne denk geldiğini görüyoruz. Bitcoin’in CME’de listeleneceğine ilişkin beklentiyi satın alanalar, olayın gerçekleştiği gün satış yönlü pozisyon alarak ayı piyasasını başlatmıştı.

Benzer şekilde bu yıl içerisinde Coinbase’in Nasdaq’da listeleneceğine ilişkin beklentiyi satın alanlar, Nisan 2021’de listelemeyle birlikte satış yönlü pozisyon alarak büyük bir düşüşe neden oldu.

Peki aynı senaryo Bitcoin vadeli işlem ETF onayı için de geçerli olabilir mi?

Son günlerde Bitcoin fiyatındaki aşırı yükselmenin ETF onayına ilişkin beklentiyle ilişkili olabileceğine dair haberler paylaşmıştık. Şimdi beklentiyi satın alanlar, haber gerçekleşince pozisyonlarını değiştirebilir mi? Bu konuda, analistler arasında görüş ayrılıkları olduğunu görüyoruz. Bu farklılık o gün geldiğinde riskinizi yönetmeniz gerektiğinin de sinyalini veriyor.

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead: “Bitcoin ETF’si başlamadan bir gün önce bana hatırlatabilir misiniz? Masadan biraz para almak isteyebilirim” diyerek, haberin satılacağına ilişkin endişeleri olduğunu belirtti.

Permission.io CEO’su Charlie Silver’da SEC’in ETF onayının satışları tetiklemesinin “büyük bir olasılık” olduğunu belirtti. Ancak Silver uzun vadeli bakan yatırımcılar için bir değişiklik olmayacağını ekledi.

Bloomberg kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone diğerleri ile aynı fikirde değil. Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin onayının satışları tetiklemesinin olası olmadığını söyleyen analist, “gerçek bir ETF’ye giden yolsa bu çok küçük bir adım” dedi.

Cross Tower ticaret müdürü Chad Steinglass’ta Morehead’ın yaklaşımına şüpheyle bakıyor.

“Kripto alanında ‘söylentiyi satın al, haberi sat’ teorisinin işlediğini destekleyen bazı veriler var. Ancak bunun güvenilebilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Doğru ticaretin söylentiyi  ve haberi satın almak olduğunu gösteren de pek çok veri var.

Ethereum’da fiyatlar, merakla beklenen Londra sert çatalıyla yükseldi ve ardından daha da yükselmeye devam etti. 2020 sonbaharında Paypal kripto desteği eklediğinde, halihazırda mevcut olan bir ralliye yakıt ekledi.

Bana göre bir olayın ‘haberi sat’ olayı olup olmayacağını belirlemedeki asıl faktör, tamamen tüccarların nasıl ve neden konumlandığı ile ilgili. ”

Bitcoin vadeli işlem ETF onayının Bitcoin fiyatı üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı belirsizliğini korurken, SEC’in süresinin iyice daraldığını görüyoruz. SEC kararına kadar geçecek sürede, beklentiyi satın alan yatırımcılar Bitcoin’de yeni zirvenin geçilmesine yardımcı olabilir. Ancak onay süreci sonrası bir süre marketin tepkisini izlemek sağlıklı olacaktır.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu