Kripto HaberleriHaberlerBelçika Düzenleyici Kurumu: Bu İki Kripto Para Menkul Kıymet Değil!

Belçika Düzenleyici Kurumu: Bu İki Kripto Para Menkul Kıymet Değil!

Takip et

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi ihraççısı olmayan kripto para birimlerinin menkul kıymet olmadığını söyledi.

“Kripto Paraların Düzenleyici Açıdan Konumu ile İlgili Çok Sayıda Soru Alıyoruz”

Düzenleyici kurum, kripto paraların düzenleyici açıdan ele alınmasına ilişkin giderek artan sayıda soru aldığını ve dijital varlıkların ne zaman menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceği de dahil olmak üzere en sık ortaya çıkan gri alanları ele almayı umduğunu söyledi.

ABD gibi yargı bölgelerinde, kripto paraların ne zaman menkul kıymet olduğuna ilişkin tartışmalar mahkeme süreçlerine yol açmış, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple Labs’ın kripto para birimi XRP’yi tescil ettirmesi gerektiğini söylemişti.

FSMA, Belçika yönetiminin “teknoloji açısından tarafsız olduğunu” ekleyerek, finansal araç veya menkul kıymet olarak sınıflandırmanın bir varlığın blok zinciri mi yoksa daha geleneksel bir şey mi kullandığına bağlı olmaması gerektiğini öne sürdü.

Temmuz ayında yapılan bir istişarede ortaya konanları büyük ölçüde yansıtan kurallar, bir ihraççıya sahip devredilebilir araçların bir menkul kıymet teşkil edebileceğini söylüyor.

İlgili Haber
Bloomberg Analisti Bitcoin (BTC) İçin Dip Bölge Tahmininde Bulundu? Bu Seviyeler Gelir Mi?

Bu, potansiyel yatırımcılar için doğru bilgiler içeren bir rehber hazırlamaları ve finansörlerin açık olmalarını ve çıkar çatışmalarından kaçınmalarını gerektiren MiFID olarak bilinen bir AB yasasını uygulamaları gerektiği anlamına geliyor. Ancak Bitcoin gibi kripto paraların herhangi bir dağıtıcısı olmadığı için bu kurallara dahil değiller.

Kılavuzda, bu kurallar geçerli olmasa bile, kripto şirketlerinin kara para aklamayı önleme prosedürlerini uygulamalarına yönelik mevcut gereklilikler olduğu belirtildi.

Kripto Varlıklarında Piyasalar düzenlemesi (MiCA) olarak bilinen yeni bir AB yasası da önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek ve yeni kripto arzlarının bir hisse senedi prosedürüne benzer bir white paper hazırlamasını gerektirecek.

Belçika’da 2014 yılında kabul edilen kurallar, profesyonellerin bireysel müşterilere kripto temelli finansal ürünler dağıtmasını yasadışı hale getirmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları