Kripto Para

”Bir Yatırımım Olsun” Diyerek Bitcoin Alanlar Riski En Aza İndiriyor

Bitcoin yatırımı yapanlar akılcı davranmaya başladı.

Kripto para sahibi olan istisnasız en az %80’in ”hemen kazanayım, kripto paralar ne kadar kazandırır, ne kadar sürede Bitcoin kazandırır?” sorularını duymak ve bu sorulara maruz kalmamak, en deneyimli ve tecrübeli yatırımcıların bile gündeminde bulunurlar. Bu sorulara yanıt aranan sürede kripto paraların takip edilmesi ve fiyat konusunda beklentilerin nasıl olduğuna bakmak bile bu sorulara verilecek olan karmaşık yanıtlardan daha çok yardımcı olacaktır. Bitcoin ve kripto paraları sadece ”hemen para kazanma aracı” olarak görenlerin yanıldığı en büyük konu ise kripto paraların asla ve hiçbir zaman ”hemen kolay onlarca kat para kazanma aracı” olmadığını bilmeleri gerektiğinden geçmektedir. Yasal olarak kripto para birimlerinin belirli bir düzenlemeye ihtiyaç duyması ve insanların kripto paralarla ilgili bilgi odaklarını sadece kazanç üzerinde tutmaması gerekir.

2018’de kripto para fiyatlarındaki düşüşler olsun, piyasa hacmindeki değişimler olsun hepsi yatırımcılar açısından büyük olumsuzlukları beraberinde getiren konular ve olaylar oldu. Bununla da sınırlı kalmayarak, kripto paraların çok fazla değer kaybetmesinden dolayı bazı yatırımcılar tüm yatırımlarını bu yıl içerisinde satarak, elde avuçta ne varsa kripto paralara yatırmış olsa bile bunları büyük zararlar yaşayarak satmaya karar verdiler. ABD merkezli satışlardaki fark ile tüm diğer ülkelerdeki fark büyük boyutlara ulaştı ve tarihin en fazla kripto para kayıpları bu dönemde yaşandı. Rekorlar kırılması beklenen yıl sonu ”hüsran” ile kapanmaya hazırlanırken, bazı yeni yatırımcılar ise ”yan cebimde dursun” diye düşünmeye başladı ve düşük fiyattan Bitcoin almaya başladılar.

Bazı yeni yatırımcıların çeşitli sosyal medya ve platformlarda yazdıkları beklenti ”gelecekte bize kazandırırsa ne iyi, kazandırmazsa kaybetsek bile düşük fiyatta tutmamızdan dolayı bir kayıp yaşatmaz” yönünde olmakta. Yeni bazı yatırımcıların sadece gelecekte kripto para birimlerinin kendilerine kazandırabilecek olduğu hakkında yorumlar yapması ve kripto paraların gelecekte kendilerine kazandırmasa bile şimdiki ekonomik durumlarına etkisi olmayacak olduğunu belirtmesi piyasaya yeni giren bazı yatırımcıların düşüşler sonrasında daha tecrübeli ve daha akılcı olarak yatırımlar yapmalarında etkili oldu.

Bitcoin Alanlar Az Almaya Başladı

Fiyatı 13.000 dolar iken, tüm parasını Bitcoin’e yatıranların büyük kısmı kayıplar yaşadılar ve bu kayıpların oranları yüksek oldu. Bugün ise artık kripto para yatırımı yapan yeni yatırımcılar piyasanın sağı ve solunun belli olmadığını düşünerek yatırım yapıyorlar ve kripto paraların kazandırıp kazandırmayacak olduğundan daha çok, kazandırmaz ve tam tersine büyük düşüş olursa bunu nasıl kapatabilecek olduklarını düşünüyorlar. Bitcoin fiyatının kendilerini etkilemeyecek kadar düşük olsa bile 1 Bitcoin almanın kendilerine gelecekte kayıp yaşanırsa büyük kayıp yaşatabilecek olduğunu düşünenlerin sayısının yükselmesi ise piyasaya akılcı yatırımın daha fazla artmaya ve kripto paraların geleceği için önemli olan ”tecrübeli olmayan ama ne yaptığını bilen” yatırımcılara ihtiyacı olduğu gösteriyor.

Bitcoin Cash hard forkuna bağlı olarak yaşanan düşüşlerin dünyada milyarlarca dolarlık kripto para yatırımlarının silinmesine sebep olduktan sonra gelişen bu olaylar sonrasında eski yatırımcılar ne kadar büyük yanlışlar yaptıklarını ve ne kadar büyük hatalar ile karşı karşıya kaldıklarını anlamış oldular. Henüz kripto paralar için iş işten geçmedi ve hala bir şans olabilir. Bu şans bu sene olmazsa, gelecek sene olabilir. Hiç olmaya bilir. Bunu bilebilmek için yatırımcıların neler yapacak oldukları ve yatırımcıların piyasada nasıl davranacak olduklarına bağlı olarak belirlenecek olması, büyük yatırımcıların kararlarının etkili olacak olması ve yasal kararların kripto paraları belki de dünyanın en iyi veya en kötü yatırımı yapabilecek olduğu akıldan çıkarılmaması gerekiyor. Yeni yatırımcılar ise bunu bilerek yaptıkları yatırımlar sayesinde gelecek kaygısı yaşamayacak, ani panik ile satış yapmak zorunda kalmayacak ve panik satışlardan milyonlarca dolar para kaybetmeyecek olan yatırımcılar olacak. 10.000 dolarlık Bitcoin yatırımı olan bir kişinin 190.000 dolar olan Bitcoin yatırımını (19 bin dolar seviyesinde) satmamasının da olumsuz yönleri olduğunu HODL diyerek hareket edenlerin er ya da geç olarak kaybetmelerinin ihtimaller dahilinde olduklarını anlamaları ile yeni yatırımcılar akıllıca davranmaya başladılar.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanmış olup izinsiz kullanılamaz. Yatırımcı profili araştırması ülke farketmeksizin İngilize ve Almanca 37 farklı yeni yatırımcı tarafından yapılan açıklama, yorum ve sorulara verilen yanıtlara göre düzenlenmiştir. Yatırım önerisi veya yatırım niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Kaynak
Sosyal Medya / Forum
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu