Bitcoin

Bitcoin 20 Bin Dolar Olacak Mı?

Bitcoin fiyatının tekrar rekor kırıp kırmayacak olduğu tartışmaları.

Bitcoin fiyatı 20 bin dolar olacak mı? Bir süredir merak konusu olan ve gündemden düşmeyen bu konu tamamen piyasadaki büyük yatırımcıların ne karar verecekleri, ve yatırımcılara nasıl bir piyasa sunmak istediklerine bağlı olarak değişecek. Ne büyük yatırımcılar, ne de küçük yatırımcılar kripto para piyasasının kısa süre içerisinde yükselmesini beklemiyorlar.

Yapılan kripto para anket ve araştırmaları bunu gösterirken, kripto para analistlerinin artık ne dediklerine inanmakta ve yetişmekte birçok yatırımcı zorlanıyor. Bitcoin fiyatının düşük kalıp kalmayacak olduğu, piyasa hacminin artıp artmayacak olduğu hakkında merak edilen konular, yatırımcılar için bir süre boyunca ciddi sıkıntılara sebep olabileceğe benziyor.

Bitcoin fiyatının kısa vadede yükselip yükselmeyecek olduğu hakkında bazı kripto para analistleri, yakın zamanda rekor kırılmasını beklemediklerini, bazıları ise yakın zamanda çok büyük bir rekor kırılabileceğini ve 2019’da yüzbinlerce dolar değerinde kripto para piyasası görmenin mümkün olabileceğini iddia ediyorlar.

Analistler ne kadar rekor kırılacak olduğunu belirtir ise belirtsin. Kripto para piyasalarında rekor kırılması ve rekor seviyelerinin aşılması için 2018 yılında Tom Lee ve bazı arkadaşlarının ortaya attığı ”20 bin doları geçecek, 25 bin dolar olacak, 100 milyon doları görecek” iddialarının tutmadığı bir piyasada kendisinden bu kadar emin konuşan analistlere artık ne derece güvenmek mümkün? Mümkün değil.

Yatırımcılar, artık piyasada tek olduklarının ve piyasa hakkında iddialı konuşanların ”fos ve boş” konuştuğunun farkına yavaşta olsa varmaya başladılar. Acıdır ancak kripto para birimlerinden artık uzun vadede bile milyonlarca dolar kazanmak eğer yatırımınız 900 bin dolar değilse, mümkün değil. 1.000 dolar yatırımla 20 bin dolar kazanmak artık kısa ve uzun vadede pek mümkün olmayan bir şey. Artık yatırımcılar, piyasa hacminin düşük, piyasa fiyatının yükselişlerin yerini düşüşlere ve dengeli bir düşüş seviyesine bıraktığının daha fazla farkına vardılar.

Kripto para fiyatlarının yükselmesi için gerekli olan piyasa hacmini sağlayacak yeni yatırımcı ve mevcut kripto para yatırımcısı sayısının çok az olması, yatırımcıların büyük bir bölümünün kripto para satın almak yerine, mevcut yatırımlarını satarak ”artık kripto paralardan kazanarak kurtulsam ve bu sıkıntıyı ve zor süreci bitirsem” düşüncesini görmek, duymak, işitmek mümkündür.

Bitcoin 20 bin dolar olacak mı? Bu sorunun yanıtını kimse veremeyecek. Artık kripto para fiyatlarını yöneten büyük yatırımcıların bile piyasada olan etkisi kısıtlandı ve çoğu kripto para yatırımcısı artık nasıl yatırım yapacak olduğunu, nasıl karar verecek olduğunu ve piyasa hacminin ne kadar yükselebilecek olduğunu önceden eskisi kadar iyi bilemez durumdalar.

Bitcoin’i 20 bin dolar seviyesine çıkarması beklenen gelişmelerden birisi olan yeni yatırımcılar ise henüz piyasada 24 saatten kısa bir süre önce yaşanan 400 dolar kaybı gördüklerinden ve 4.000 dolar direncinin ”bir türlü” kırılamamasından dolayı piyasaya olan güvenlerini büyük oranda kaybettiler.

*Bitcoin fiyatı hakkında ”bu kadar olur, şu kadar olacak, 100 bin doları görecek, 1 milyon, 100 milyon, 1 milyar dolar olur, oldu, olacak” açıklamalarına inanmamak gerek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu