coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizBitcoin 47.000 Doları Aşarken Nasdaq Korelasyonu Sıfıra İndi! BTC için Ne Anlama...

Bitcoin 47.000 Doları Aşarken Nasdaq Korelasyonu Sıfıra İndi! BTC için Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin'in dün akşamki yükselişi Nasdaq borsasıyla olan 40 günlük korelasyonunu da sıfıra indirdi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

SEC’in spot Bitcoin ETF başvurularına onay vereceğine kesin gözüyle bakılmasına rağmen geçtiğimiz hafta Matrixport tarafından onayın gecikebileceğine dair bir rapor BTCnin 45.000 dolar seviyesinden 41.000 doların altına kadar inmesine neden oldu.

Sonrasında yatay bir aralıkta hareket eden BTC, başvurucu şirketlerin ETF işlem ücretlerinin de dahil olduğu güncellemeleri sonrasında yükselişe geçti ve 47.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin bu yükselişiyle Nasdaq (NDX) ile olan korelasyonundan ayrıldı. Buna göre BTC’nin bu güzel yükselişi Nasdaq borsasıyla olan 40 günlük korelasyonunu da sıfıra indirdi.

Bu noktada Coindesk’e konuşan Katie Stockton liderliğindeki Fairlead analistleri 0,5’in üzerindeki bir korelasyon değerinin iki varlığın uyum içinde olduğunu, 0,7’nin üzerindeki değerin ise sağlam bir ilişkiye işaret ettiğini söyledi.

Analistler ayrıca 0,5 veya daha düşük rakamların BTC ve Nasdaq arasındaki korelasyonun zayıf olduğunu ya da bittiğini gösterdiğini ekledi.

Yaklaşık 2020 yılının başından bu yana düzenli olarak pozitif seyreden BTC-Nasdaq korelasyonu 2022 yılında başlayan ayı sezonunda 0.8 ile zirveye ulaşmıştı.

Korelasyonun sıfıra inmesini değerlendiren analistler, korelasyonun bozulmasının Bitcoin’in artık bir portföy çeşitlendirici bir varlık olarak hareket edebileceği anlamına geldiğini ve Bitcoin’in bir süre daha Nasdaq’a karşı bu durumu sürdürmesini beklediklerini söyledi.

“Bitcoin ve Nasdaq arasındaki en son ayrışma, kripto piyasasının Ekim ayından bu yana doğrudan ABD’de bir spot bitcoin ETF lansmanı beklentilerine odaklanmış olmasıyla açıklanabilir.

Bitcoin ve NDX korelasyonlarının, spot Bitcoin ETF onayı ve Nisan ayındaki halving gibi olaylar fırsatı göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda muhtemelen düşük kalacağını düşünüyoruz.

“Ayrıca, risk varlıkları genellikle boğa piyasalarında ayı piyasalarına göre daha düşük korelasyonlar görüyor.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail