AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) 60.000 Doları Geçmeye Çok Yakın! – Peki 60.000 Dolardan Sonra Ne var?

Bitcoin (BTC) teknik analizi ve beklenen hedefler...

Kripto paraların toplam piyasa değerinin 2 trilyon dolara yaklaştığı şu günlerde piyasa üzerindeki hakimiyeti %60’ın altına düşen lider Bitcoin (BTC), 60.000 doları geçmek için mücadele veriyor.

Bitcoin’in son zamanlarda gösterdiği yatay seyir, altcoinlerin piyasayı domine etmesine olanak sağlıyor. Ancak BTC grafiğine bakıldığında fiyatın yakın zamanda hareketlenebileceği ve hakimiyeti kısa süreliğine de olsa BTC’nin kendi üzerine toplayacağı düşünülüyor.

Günlük grafikte aşağı ve yukarı yönlü iki tane fakeout yani sahte kırılım yapan BTC’nin 17 Aralık 2020’den bu yana bir yükseliş kanalı içerisinde olduğu görülüyor. Bu süreç içerisinde kanalın orta bandının bile gayet iyi bir şekilde işlediği görülürken BTC fiyatının 25 Mart’taki dipten yaşadığı yükselişle bu kanalın orta bandına geldiği ve burada bir dirençle karşılaştığı belirtiliyor.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Pskilojik bir direnç olan 60.000 doların hemen altında konsolide olmaya devam eden BTC’nin önümüzdeki günlerde bu direnci kırması ve ardından bir önceki ATH seviyesi olan 61.844 dolara kadar hızla yükselmesi bekleniyor. MACD göstergesinde oluşan AL sinyali ve son zamanlarda Tether şirketinin yüklü miktarlarda USDT basması, bu beklentiyi artırıyor.

Peki bu iki hedefe de ulaşan Bitcoin’in bir sonraki hedefinin ne olacağı yönündeki sorulara ise yeniden grafik cevap veriyor. Yükselen kanal bağlamında fiyatın devam etmesi, kanalın üst bandı olan 67.500 – 68.300 dolar aralığına denk gelen önemli bir direnç alanının görülmesini sağlayabilir. Bu direnç alanının hemen üzerinde ise 70.000 dolarlık psikolojik direnç seviyesi yer alıyor.

İlk Hedef 62.000 Dolar!

Bitcoin’de günlük grafiğin yanında 4 saatlik zaman diliminde de fiyatın 25 Mart’tan bu yana bir yükseliş kanalı içerisinde olduğu görülüyor. Bu kanal içerisinde uygulanan fibonacci temelli uzatma, kanalın alt bandında bulunan BTC’nin bir 60.000 dolardan sonraki ilk hedefinin 62.000 dolar olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu yükseliş beklentisini, teknik anlamda RSI göstergesinin 50 seviyesi üzerinde ancak overbought yani aşırı alım bölgesinde olmaması ve stochRSI’daki AL sinyali anlamına gelen yukarı yönlü kesişimin görülmesi destekliyor.

Son olarak Bitcoin alımı yapan yatırımcılar, kısa vadede grafiklerde belirtilen yükselen kanalların altındaki zaman dilimlerinde mum kapanışı olması dahilinde stop olabilirler. Ancak uzun vadede bekleyenler ise 52.000 – 50.000 dolar altında bu stratejiyi uygulayabilirler.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu