BitcoinBitcoin Madenciliği

Bitcoin (BTC) Düşüşü Sonrasında Ağ Zorluğu Rekor Kırdı!

BTC'nin ağ zorluğu tam da düşüşlerin sonrasında %9 yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 21 Ocak gecesinde çok sert bir düşüş yaşadı. BTC fiyatının 38.000 dolara kadar inmesi ise yatırımcıların oldukça önemli bir rekoru görmezden gelmesine neden olmuş olabilir. Bitcoin’in ağ zorluğu da aynı süreç içerisinde ciddi bir artış yaşadı.

İlgili Haber
Bitcoin Fiyatı Sert Düştü! Düşüş Devam Edecek mi?

BTC Ağ Zorluğu Yeni Rekor Kırdı

Bitcoin’in ağ zorluğu, geçtiğimiz yazdan beri görülen en büyük sıçramayı yaşadı ve %9 arttı. BTC.com tarafından aktarılan bilgilere göre, zorluk %9,32 oranında arttı. Bugünün yükselişi ise 2022 yılındaki ikinci gelişmenin sonucunda oldu. Daha önce 8 Ocak tarihinde %0,41’lik bir yükseliş olmuştu ve bu bile farkın ne kadar yüksek olduğunu göstermekte.

Bitcoin ağınki madencilik zorluğu her 2.016 blokta bir değişir ve otomatik güncellenir. Bunun sebebi ise ortalama blok üretim süresini 10 dakika olarak tutabilmek şeklinde biliniyor. Hashrate yükseldikçe veya düştükçe blok üretim süresi değişeceği için ağ zorluğu da buna göre ayarlanıyor ve denge sağlanıyor.

28 Kasım tarihindeki %1,49’luk istisnai düşüş sayılmazsa aslında ağ zorluğu geçen yazdan bu yana devamlı olarak artıyor. Çin’in madencilik sektörüne yönelik getirdiği yasaklar, bunun temel sebebi oldu ve sert düşüş devamında devamlı yükseliş görüldü.

Ağ zorluğunun artması ise aslında hashrate’in yani madencilerin sayısının artması anlamına gelmekte. Çin’in yasakları sonrasında ağın bu kadar kısa sürede eski haline gelmesi ise kesinlikle büyük bir gelişme olarak görülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu