AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi – Genel Görünüm Ne? Önemli Seviyeler Hangileri?

Bitcoin'deki majör ve minör trendlerdeki görünüm ne?

Lider kripto para birimi son zamanlarda yatay hareket ediyor ve bu yatay hareket özellikle hacimsiz altcoinler üzerinde olumlu etkiler yaşatmaya devam ediyor. Ancak son zamanlarda iyice sıkışan fiyat ve düşen hacim, yatırımcıları oldukça tedirgin ediyor. Bu analizde hep beraber majör ve minör trendlerdeki görünümlere bakalım…

Haftalık Periyot

Haftalık grafiğe bakıldığı zaman Bitcoin’in 9300 dolar seviyelerinde tutunmaya çalıştığı görülüyor. Bu seviye özellikle sağlam bir destek görevi görürken altına düşüş yaşanmaması oldukça önemli. Özellikle haftalık bazda bu grafiğin altında bir kapanış, düşüş trendini kuvvetlendirebilir ve satış ciddi baskısı yaşatabilir.

Bu desteğin kırılması durumunda haftalık olarak bir sonraki en önemli destek 8700 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Direnç noktaları ise 9750 ve 10.400 dolar olarak görülüyor.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Günlük Periyot

Ara destek ve dirençleri görebilmek için daha küçük periyotlara inip 1 günlük grafiğe baktığımız zaman, 9550 dolar seviyeleri hem 20 MA (20 günlük hareketli ortalama) hem de bu periyotta direncin geçtiği seviyeler olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi özellikle de günlük olarak üzerinde kapanış olması durumunda “yön yukarı yönlü oldu” diyebiliriz.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

4 Saatlik Periyot

4 saatlik periyotta ise fiyatın uzun zamandır 9300 – 9600 bandı arasında yatay hareket ettiği görülüyor. Geçtiğimiz günlerde 9100 dolar altına düşüş yaşanmış olsa da bu seviye üzerinde tutunmayı başaran BTC, daha sonra tekrar yukarı yönlü olarak hareket etti. Bu periyotta özellikle 9100 dolar seviyeleri destek olarak görülürken direnç seviyesi yine 9540 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Özet olarak; Bitcoin’deki yatay seyir devam ediyor. Majör yani büyük trendde düşüş trendi görünüyor ancak geçtiğimiz haftadaki mum kapanışı olumlu sayılabilecek şekilde oldu. Özellikle bu hafta mumun yeşil olarak kapaması çok önemli. Haftalık periyotta bu hafta yukarı yönlü bir kapanış olursa trend tekrar “yükseliş” yönlü diyebiliriz.

Yükselişin başlayabilmesi için ise 9550 – 9600 bandının kırılması ve günlük grafikte bu seviyenin üzerinde kapatılması önemli. Aynı şekilde günlük bazda 9300 altındaki kapanışlar satış baskısını arttırabilecek önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor ve dikkat edilmesi gerekiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu