AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi – Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gereken Altın Kurallar

Kripto para birimi pazarında yaşanan düşüşlerden sonra yine panikle alım ve satım yapan yatırımcılar zarar etti. Peki bu dönemlerde zarar etmemek için nelere dikkat edilmeli? Piyasanın son durumu ne?

Piyasa hacmi açısından büyük bir gerileme yaşanan son günlerde kripto para birimi sahipleri ciddi zorluklar ile karşılaşıyor. Bitcoin’in kısa süre içerisinde daha çok değer kaybedebilecek olduğu, beklenmeyen değer kayıplarının yatırımcı gruplarını daha fazla hedef alabilecek olduğu tahmin ediliyor. Bitcoin’de kısa süre içerisinde 9.500 dolara kadar yaşanan büyük düşüşün ardında son günlerde özellikle balina eylemlerinin olduğundan şikayet ediliyor olsa da, en büyük sebebin halving tarihinin yaklaşması olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin fiyatında beklenmeyen düşüşlerin sebebi olarak soru işaretleri bulunurken, bazı yatırımcılar ise fiyatların daha çok düşebileceğinden endişe ediyor.

Bazı borsalarda 10.500 dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin, yatırımcılarına kısa süre önce beklemedikleri kadar fazla kazandırdı. Ancak bu kazançlardan az sayıda yatırımcı yararlanabildi ve çoğu yatırımcı analistlerin ‘satmayın, bekleyin 11.000 doları geçecek, 12.500, 13.400 doları görecek’ iddialarına inanarak piyasada durmayı tercih etti.

Kısa vadeli satışlardan korkan veya kendi öngörüleri ile hareket etmeyen veya panik ile düşerken satıp, yükselirken alan Bitcoin ve kripto para birimi yatırımcıları kazanç elde etmek yerine daha fazla beklenmeyen büyük zararlar ile karşılaşmak zorundaydılar ve nitekim bugün bu zararlar bazı yatırımcıları az da olsa akıllandırmışa benziyor.

Kısa vadede 10.500 dolardan 9.500 dolarlı fiyata kadar düşerek yatırımcılarında moral bozukluğu yaratan Bitcoin güncel fiyatının yeniden 10.500 dolara yükselmesi çoğu analiste göre beklenmiyor. Bazı göstergeler bu dönemde Bitcoin’in stabilleşme döneminde olduğunu ve olması gereken fiyat seviyelerine dönmeye başladığını, 2 kez yaşanan 10.000 üstü fiyat barajının aslında gerçek değer olmadığına işaret ediyor.

Bazı analistler bu konuda kripto para birimi Bitcoin’in aslında suni olarak balinalar tarafından yükseltildiğini, balinaların bu konuda fiyatı yükselterek kendilerine 2 kere kazanç elde ettirdiklerini ve panik yapan yatırımcıların ellerindeki yatırımları alırken, beraberinde kripto para pazarında yeniden güçlerini gösterdiklerini dile getiriyorlar.

Bitcoin 10.500 dolar olacak mı?

Bitcoin fiyatı 10.500 dolara yükselecek mi? Sorusunda ise bu dönemde stabilleşme ve olması gereken gerçek değere dönüş beklendiğinden dolayı 10.500 doların beklenmemesi gerektiği belirtiliyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde ne olacağını bilmenin mümkün olmamasıyla beraber, destek seviyeleri 9500, 9200 ve 8800 dolar olarak belirlenmiş durumda. Direnç seviyeleri ise 9800, 10.000 ve 10.400 dolar seviyeleri ve bu seviyelerin aşılması durumunda yükseliş pek tabii görülebilir.

Daha önce her analizimde belirttiğimiz gibi, önümüzdeki mayıs ayında tüm kripto para piyasasını derinden etkileyecek olan Bitcoin halving olayı var. Son zamanlardaki yükselişin direk bu etki ile olduğunu rahatlıkla söyleyebilmekle beraber, halving anında (mayıs ayı) ve bunun biraz öncesinde (mart nisan ayları) “haberi duyunca al gerçekleşince sat” mantığıyla kar satışları sebebiyle bu döneme kadar bu etki ile yükselen Bitcoin fiyatı sert şekilde düşebilir! Hatta bu dönemde 8450 ve 7950 dolar, eğer bu seviyeler de kırılırsa 5200 dolar seviyelerine kadar gerileme olabileceği ifade ediliyor.

Bitcoin’in yükselmesinde en etkili sebep olan kripto para birimi balinaları başarılı stratejiler ile piyasada küçükleri ‘yediği, büyüklerin ise her zaman olduğu gibi bu yükseliş-düşüş ilişkisinden daha büyük kazançlar elde ettikleri bilinen bir gerçek.

Özellikle kripto para piyasası gibi volatil ve hacim olarak küçük bir piyasada “yem” olmamak için yatırımcılara şu maddeleri tekrar tekrar hatırlatıyoruz:

  • Mutlaka stop-loss emir kullanın,
  • Destek ve direnç noktalarına göre hareket edin,
  • Kademeli olarak alın ve kademeleri olarak satın,
  • Eğer alış yapmak istediğiniz seviye gelmediyse ve buradan alış yapamadıysanız başka seviyeleri değerlendirmek için bekleyin,
  • Yükseliş ve düşüşlerdeki fırsatları her zaman değerlendirebilmek için tüm paranız ile alım yapmayın, mutlaka kenarınızda B ve C planları için alım yapabilecek paranız olsun,
  • Bazen az zarar etmenin de bir kâr olduğunu unutmayın,
  • Kaçırdığınız fırsatlar için üzülmeyin cebinizde kâr ile yetinin. Çünkü bu durum hata yapmanıza ve hırs ile alım satım yapmanıza sebep olabilir,
  • Tüm bunları yaparken mutlaka bir plan ve strateji dahilinde yapın, ani düşüş ve yükselişlerde panik ile alım satım yapmayın.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu