Kripto HaberleriBitcoinBitcoin (BTC) Hashrate'i Zirveye Ulaştı!

Bitcoin (BTC) Hashrate’i Zirveye Ulaştı!

Takip et

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasaları, geçtiğimiz kış ve ilkbahar aylarında sert düşüşler yaşadı. Piyasalar, Haziran ayından günümüze kadar yatay seyrederken önemli on-chain verilerinden Bitcoin Hashrate oranı zirveye yükseldi.

On-chain takip platformu Glassnode’un verilerine göre lider kripto para biriminin hash oranı 4 Ekim 2022 tarihi itibariyle yeni bir rekor kırdı. Hashrate, 242 exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Verilere göre hash oranının yükselmesine en çok katkıda bulunan madencilik havuzları ise Antpool, F2Pool ve Binance Pool oldu.

Hashrate, genel olarak Bitcoin madenciliği zorluğunu ölçen önemli bir veridir. Ne kadar fazla madenci çalışırsa, hash oranı o kadar artar. Hash oranı, son rekorunu geçtiğimiz Haziran ayında kırmıştı.

Bir Twitter kullanıcısı, Bitcoin’in geçmiş fiyat ve hash oranı verilerini karşılaştırarak ilginç bir çıkarımda bulundu.

“Bitcoin önceki sene 69 bin $ rekorunu kırdığında, hash oranı 161 EH/s seviyesinde idi. Günümüzde BTC fiyatı %72 gerilerken, hash oranı %84 yükseldi.”

Karşılaştırmaya göre aktif Bitcoin madencilerinin sayısı, fiyattan bağımsız olarak artmaya devam ediyor. Bu durum, BTC’nin gittikçe daha sağlam bir zemine oturduğunu gösteren önemli bir veri.

Bitcoin’de Son Durum Ne?

Birleşmiş Milletler ve IMF, dün faiz artışlarına dair bir tavsiye yayınladı. BM ve IMF’e göre FED’in sert faiz artışlarına devam etmesi, küresel bir krize neden olabilir. Kurumlar, yayınladıkları bildiride faiz artışlarının durması gerektiğini vurguladı.

BM ve IMF’in bildirisi ile bütün finansal piyasalarda bir rahatlama görüldü. Kripto paralar da bu durumdan faydalandı. Bitcoin, geçtiğimiz 2 gün içinde %5 değer kazandı.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları