Bitcoin

Bitcoin Bu Zamanda Tercih Edilmeli Mi?

Bitcoin fiyatı artış yaşarken kripto para yatırımları iyi bir hareket mi?

Bitcoin fiyatı artmaya başladı. Kripto para birimi yatırımcıları son dönemde yükselen kripto para birimi fiyatlarından dolayı acaba kripto paraların değerinin böyle yükselmeye devam edip etmeyecek olduğunu sorgulamaya başladı. Yatırımcılar, kısa zaman içerisinde satışların artacak olduğu beklentisinde olsa da kripto para analistlerinin büyük bir bölümü böyle olumlu düşünmemekte. Bazı Bitcoin ve diğer altcoinlerin değeri yükseliş yaşamaya başladı ancak henüz hiçbir kripto para biriminin değerinde ciddi bir artış olmadı. 1.000 dolar değerinde bir artış yaşanması veya 2.000 dolar değerinde bir artış yaşanması en azından belirli bir süre için kalıcı olmadığı sürece büyük bir artış olmayabilir.

Yatırımcılar kripto para yatırımı yaparken kısa ve uzun vadeli olarak değerlendirip yatırım yaptıklarından dolayı kripto para birimi yatırımları konusu yatırımcılar için uzun vadeli mi yoksa değil mi? Sorusundan geçiyor. Eğer kripto para yatırımcılarının %12’sini oluşturan uzun vadeli yatırımcılardan birisi sizseniz her zaman kripto para birimi yatırımı yapabilirsiniz.

Uzun vadeli yatırımcı 1 ay sonra kripto parasını çekecek olan yatırımcı değildir. Uzun vadeli Bitcoin yatırımcısı en azından 1 sene kadar kripto para birimi yatırımını satmayacak olan veya 5 yıla kadar bekleyebilecek olan yatırımcılardır. Aslında bu konuda net bir tarih yok. Herkes kendisine ”uzun vadeli yatırımcıyım ben!” demesinin arkasında da bu yatıyor. Bir Bitcoin yatırımcısı gidiyor bugün Bitcoin yatırımı yapıyor 1 ay sonra satış yaparken ‘ben uzun vadeli yatırımcıyım kaybettim, artık kısa vadeli yatırımcı olacağım’ diyerek piyasayı yanıltabiliyor.

Uzun vadeli yatırımcı olmak için aslında neredeyse 3 yıl veya 5 yıl kadar kripto parasını satmayacak olan kişiler uzun vadeli yatırımcılardır. Bu kişiler neredeyse çok uzun süre bekledikleri için yatırımlarından aldıkları geri kazanç oranı da uzun vadeli bir risk aldıklarından ötürü daha fazla olabilir.

Bu dönem yatırım yapma dönemi mi?

Bitcoin fiyatının yükselişe geçtiği ve 9.370 doları aştığı bugün bir yatırımcının kripto para birimi Bitcoin’i satın alması için elinde çok fazla sebep var. Bunlardan ilki son 7 gün içerisinde Bitcoin fiyatının %16 değer kazanarak en iyi değer kazanmış olan yatırım araçlarından birisi olması ve birinci sırada en fazla değer elde etmiş olan kripto para birimi olmasında saklıdır. Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ederken, kripto para yatırımcılarına da kazandırmaya devam ediyor. Ki bunu yakın zamana kadar yapması beklenmeyen Bitcoin, bu Haziran ayında 2 kez müjde verdi ve kripto para pazarını tekrar kısa süre içerisinde canlandırmayı başardı. Bitcoin fiyatındaki bu artış devam ettiği sürece haftalık olarak kazandığı %16 değerinin daha çok yüksek oranları görmesi de mümkün olabileceği için birinci sebebe bakarsak Bitcoin bugün yatırım yapabilecek yatırım araçları ve kripto paradır.

İkinci sebep ise 1 gün sonra Facebook Coin ile ilgili yeni resmi açıklamaların yapılması ile ilgili beklentiler var. Bu konu henüz sırrını korusa da kripto para ile ilgili yapılacak her olumlu açıklamada Bitcoin fiyatına olumlu olarak yansıdığı için yatırımcılar yine yükseliş bekleyecek ve beklentiler yükseldiği için kripto paralara olan talep daha fazla artacaktır. Bitcoin fiyatının Facebook resmi açıklamalarından kısa süre içerisinde artmaya başlayabileceği tahmin ediliyor.

Facebook dışında Binance’in ABD pazarına yönelik olarak kısıtlayıcı kararlarından sonra BNB alanların artık Binance kripto para birimi borsasına olan güvenlerinin azalması sonucunda kripto para birimlerinin arasında Binance kripto parası olan BNB sahibi kimseler Bitcoin satın almaya başladı. Bitcoin satın alan kişi sayısının artması demek fiyatında ve kripto paranın piyasa hacmi toplamında artış demek. Bu da Bitcoin almak için gayet yeterli bir sebeptir.

3. sebep ise kripto para birimlerinin değeri ile ilgili olarak yapılan analizlerde 10 bin dolar seviyesini Bitcoin’in yakın zamanda görebilecek olduğuna dair bazı kripto para analistlerinin iddiası olmasında yatıyor. Tom Lee, Bitcoin fiyatının artmaya devam edecek olduğunu ifade eden kripto para analistleri arasında ilk sırada yer alırken, Tom Lee dışında bazı kripto para birimi analisti kişilerde Bitcoin fiyatının 9 bin dolar seviyesine yükselmesi ile birlikte 10 bin dolar seviyesini de görecek olduğunu ifade ediyor. Tüm bunların dışında Bitcoin yükselişi devam ediyor olduğu için kripto para birimi yatırımcılarının sayısının arttığı bu zamanda Bitcoin yatırımı yapılabilir gibi duruyor.

Yapılamaz diyen var

eToro analisti Simon tarafından yapılan açıklama ise bugün gündeme damga vurdu. Simon, kripto para birimi Bitcoin’in büyük bir yükseliş öncesinde düşecek olduğunu ve fiyatında ciddi bir düşüş beklentisi olduğunu, bu konuda rekor seviyeye çıkmadan önce düşecek olduğu konusunda beklentiler olduğunu açıkladı.

Simon, Bitcoin fiyatında beklenen yükseliş öncesinde düşüş olabilecek olduğunu iddia eden tek kripto para analisti değil. Simon gibi düşünen binlerce Bitcoin yatırımcısı insan var ve bazı kripto para birimi analisti olan kişilerde bu konuda Simon’u desteklediklerini Bitcoin fiyatında bazı yeni yükselişlerden hemen önce 6.500 dolar seviyesine kadar büyük bir düşüş görülebilecek olduğunu açıkladılar.

*Bu içerik öneri veya tavsiye vermemektedir. Kripto para yatırımcıları yapacak oldukları her bir işlem ve işlemin sonucundan kendileri sorumludur.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu