Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ''büyük bir balon'' diyenler haklı mı?

Bitcoin ”büyük bir balon” diyenler haklı mı?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin ile ilgili ilk günden bugüne kadar büyük bir oyun olduğu ve patlamaya hazır büyük bir balon ve bomba olduğu iddiaları sık sık paylaşıldı. İddialar arasında zaman zaman kripto para fiyatlarının aşırı yükselmesi sonrasında bazı Bitcoin savunucuları Bitcoin veya farklı bir kripto para biriminin asla balon olmadığını hiçbir dayanağı olmadan, sadece bir yükseliş olmasını bahane göstererek ”Bitcoin balon değil” ifadelerini sıkça kullandılar.

Bitcoin fiyatında bugün yaşanan düşüşlere baktığımız zaman bu düşüşler kripto paraların ASLA bir balon olduğunu göstermemesine rağmen bugün ise Bitcoin’e geçmişten beri ”balon” diyen kişiler bugünü ve son birkaç haftayı örnek göstererek ”bakın işte gerçek balon patlamaya hazır bir şekilde havası yavaş yavaş uçmaya başladı” benzeri sözleri kullanmaya başladılar.

Bitcoin olsun veya olmasın dünyada en güvenilir yatırım aracı olarak görülen ve yüzlerce yıldır insanların güvenerek yatırım yaptığı araçlardan bir tanesi olan altın yatırımının bir benzeri olarak Bitcoin yatırımı da yeni gelişen teknolojide, belki de geleceğe ışık tutacak bir yatırım aracı olma yolunda ilerliyor olabilir.

Altın yıllar önce insanlar arasında fiyatı düşük olmasına rağmen değerli bir yatırım olarak görülmesi dolayısı ile insanlar tarafından rahatlıkla satın alınan ancak yatırım yapan kişi sayısı az olan bir yatırımdı. Sanılanın aksine altın üretimi ve yatırımı sadece Türkiye’de popüler değil, tüm dünyada altın üretimi oldukça fazla popülerdir ve Türkiye birçok ülkeye oranla daha az altın stoklarına sahiptir.

Bitcoin ise bu durumun aynısını şimdilerde gelişen teknoloji ile birlikte yaşıyor. Bitcoin fiyatının bir düşmesi, bir yükselmesi beraberinde büyük bir kırıklık ve birçok yatırımcıya kayıplar yaşatsa da beraberinde büyük artışlar olabilecek olduğunun sinyallerini sık sık yaşanan kademeli artışlar ile göstermeyi sürdürüyor. Yatırımcılarına verdiği mesaj, ani yükselişler ve düşüşler ile garanti bir yatırım olarak görülmeyen Bitcoin, daha uzun sürede, daha yüksek kar elde etmek isteyenler için ise asıl büyük bir yatırım aracı olarak gösteriliyor.

Bitcoin bir balon değil

Bitcoin hakkında balon ve geçici bir yatırım aracı olduğunun iddia edilmesinin arkasında en büyük dayanak sürekli olarak düşen fiyatları ve sürekli olarak yaşanan yatırımcı azlığı gösteriliyor. Yatırımcıların sayısının az olması veya çok olması bir yatırım aracının balon olduğunu göstermeyecek olduğu üzere dünyada tek başına trilyonlarca dolarlık yatırımlar yapabilecek fonların olduğunu bilmek gerekir.

Bitcoin eğer ki bir balon olsaydı ve bu balon 6 yıldır aktif olarak kullanılıyor olsaydı bugün fiyatı çok daha fazla yüksek olması gerekirdi. Zira balon yatırımların vaadi genellikle belirli bir süre sonra % oranında ne kadar kazanç verecek olduğunu önceden iddia etmesi ve açık bir şekilde yalan söyleyerek yatırımcı kimseleri kandırmasıdır.

Yatırımcıların en fazla dikkat etmesi gereken konu ise Bitcoin’in sıradan insanlar için dünyaya sunulmadığı ve aslında amacının kar ve yatırım aracı olmaktan yana ilk baştan beridir sadece belirli kişiler tarafından kullanılmasıdır. Bunu hemen alt bölümde daha detaylı bir şekilde işleyecek ve inceleyeceğiz.

3 Ocak 2009 tarihinde ortaya çıktı

Bilinmesi gereken Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak piyasaya çıkmadığı ve 2009 yılının 3 Ocak gününde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından üretiminin gerekli yazılımsal aşamaların ve gerekli kaynakların yaratılması sonrasında ortaya çıkarılması ile oluştu. Asıl kullanımı 2013 yılında başlayan Bitcoin, 2013 yılında internette bazı kullanıcıların Bitcoin sahibi olmaya başladığını ve kripto işlerini (gizli işler) bu şekilde yaparak daha fazla güvende kaldıklarını ve kimsenin nereye, ne kadar para ödediklerini bilemeyecek olduğu bir para transferi için BTC alınabilecek olduğunu belirtmesi ile ortaya çıktı.

Aslına bakılırsa Bitcoin tarihte pek fazla yer kaplayan ve üzerine onlarca yıl tartışma yapılabilecek olan bir araç olmadığı için, 2009 yılında ortaya çıkan bu kripto para biriminin ilk amacını incelemek gerekiyor.

Bitcoin eğer ki bir balon olsaydı ilk amaç olarak yatırımcılara yönelik bir kripto para olduğu iddiası ile ortaya çıkar ve o tarihte henüz daha az sayıda yatırımcı olan kişinin milyonlarca dolarlık transferlerini tek bir hamlede arka planda engelleyebilirdi. Ama bu olmadı ve Bitcoin bugüne kadar başarılı bir şekilde yükselerek ulaşmayı başardı.

BTC‘nin bu başarısı bir süre önce daha fazla dikkat çekti ve tam 1 yıl önce daha fazla insan kripto paralardan haberdar oldu ve daha fazla yatırımlar yapmaya başladı. 2017 yılında yatırımcı sayısı Bitcoin’in çok fazla kazançlı bir yatırım olduğu iddiası ile birçok kişi tarafından ortaya atıldı ve bazı kişiler yakınlarını, tanıdıklarını ve tüm insanların Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması çağrısında bulundu. Bu nispeten başarılı oldu ve 19 bin dolar seviyesinin görüldüğü 2017 yılının Aralık ayında binlerce yatırımcı milyarlarca dolarlık bir para kazandı. Aralık ayında 19 bin dolardan yatırım yapan ve hala büyük zararda olan yatırımcılar ise o döneme oranla hala daha Bitcoin fiyatının ne zaman, ne kadar yükselecek olduğunu beklemeye başladılar.

Mantıklı düşünüldüğünde Bitcoin eğer ki bir balon olsaydı bugüne kadar o balon bir süre önce patlaması ve bir daha asla kimsenin yüzüne bakmadığı bir yatırım aracı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini alırdı.

Asıl amaç Karanlık İnternet için çıkmış olması!

Bitcoin ile ilgili bir farklı ama bir o kadar dillendirilmeyen iddia ise Bitcoin yaratıcısının bu kripto parayı sadece gizli işler için çıkardığı ve dünyada tamamen gizli kalması adına herkesin öğrenmesini istemediği yönündedir. Bu konuda yabancı internet siteleri ve blog sayfalarında yüzlerce farklı bilgi ve iddia ortaya atılmış iken, Türkiye’de ise neredeyse hiçbir kaynak bu konuda bilgi vermemektedir.

Bitcoin‘in 2009 yılında ilk kullanıma sunulduktan sonra DARK WEB adı verilen ”karanlık internet” sitelerinde kullanılmaya başladığı ve bu sitelerde cinsel içeriklerin daha fazla yayılması, adam kaçırmak için tutulan kişilere ödenecek olan paranın kripto para ile ödenmesi konusunda belirli anlaşmalar yapıldığı biliniyordu.

2009 yılından hemen sonra aradan geçen 4 senede Bitcoin, karanlık internetin bir numaralı ödeme aracı oldu ve bu araç karanlık internet kullanıcıları tarafından o kadar fazla kullanıldı ki Dark Web’te yayınlanan birçok içerik satın almak için Bitcoin dışında farklı bir ödeme aracına asla izin verilmez hale geldi.

Hala daha Deep Web’te satıcılar ve bazı iş arayan kişiler ödemelerini sadece Bitcoin ile almakta olup, başka bir ödeme yöntemini katiyen kabul etmezler. Bunun arkasında olan neden ise asıl Bitcoin’in amacı olan ”tamamen gizli ve tamamen güvenilir” kripto para olmasından kaynaklanmaktadır.

  • Dark Web kullanımı oldukça zor olmakla birlikte, ”derin web” olarak isimlendirilebilir.
  • Dark Web zararlı milyarlarca içeriğin bulunduğu ve girmek için özel yazılımların olması gerektiği, belirli aşamaları IP adresi takibi ile gerek Türk polisi ve emniyet tarafından, gerek ise diğer farklı ülkelerin istihbarat birimlerinin belirli zorluklara rağmen takip etmeye ve bilgi sahibi olmaya çalıştıkları bir internet alanıdır.
  • Kripto paralar ile ilgili tüm sorumluluk son kullanıcı olan ”KENDİNİZE-SİZE” aittir.
  • BTC fiyatı her an farklı bir şekilde değişebilir.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları