Haberler

Bitcoin.com’a Hükümet Saldırısı İddiası

Roger Ver'den Bitcoin.com alan adına siber saldırı uyarısı.

Bitcoin.com’un sahibi ve CEO’su Roger Ver, siteye bir süredir hükümet destekli siber saldırı olduğunu duyurdu. Bitcoin.com alan adına dair Google Suite’den kendisine gönderilen uyarıyı paylaşan Roger Ver, bu uyarıda Google’ın kendilerini ”hükümet destekli siber saldırı var” uyarısında bulunduğunu açıkladı. Bitcoin.com alan adı ile ilgili geçmişte birçok kez sorunlar yaşanmış ve alan adının geleceği, geçmişi ve bugünü konusunda bazı tartışmalara Roger Ver tarafından yanıt verilmişti.

Bitcoin Cash hard forkundan sonra tüm yatırımcıların tepkisini çeken ve kripto para fiyatlarının düşmesinde asıl rolü olduğu iddia edilen Roger Ver, kendisinin sorumluluğu olmadığını Bitcoin Cash SV ekibinin bundan sorumlu tutulmak zorunda olduğunu iddia etmiş ancak piyasadakilerin tepkisini ne yaparsa yapsın dindirememişti.

Roger Ver, bugün ise Bitcoin.com hakkında açıklama yaparak üzgün olduğunu ve alan adına yönelik olarak hükümet destekli siber saldırı olduğunu, ekonomik olarak alan adının zarara uğraması ve güvenliğin aşılmasına yönelik olarak saldırıların olduğunu doğruladı. Google, ABD’de geçmişte yayınlanan bir yasa nedeniyle ”hükümet destekli siber saldırıları” alan adı sahibine bildirmek zorunda ve bunu yaparken, aynı zamanda alan adına siber saldırının ne zamandır devam ettiği konularında bilgi verme hakkı ve yetkisine sahip durumda.

Washington D.C yönetimi Rusya merkezli siber saldırıların oranlarının artması ve Çin merkezli siber saldırılar nedeniyle aldığı yasal kararlarda, hükümet destekli siber saldırılara yönelik sert bir program yürütüyor ve ABD hükümetine, ABD vatandaşlarına ve ABD merkezli internet sitelerine siber saldırılar düzenlenmesini engellemek için elinde olan imkanların bir kısmını kullanabiliyor. ABD’nin siber saldırıları engellemek ve siber saldırılara karşı koyacak siber teknoloji ürünleri geliştirmeye devam etmesinin arkasında yatan bir sebepte bu nedenden dolayı. ABD, internet sitelerini hedef alan hükümetlere karşı gerekli dersi vermek ve sitelerin güvenliğinin aşılamaz olduğunu bilmeleri için sürekli bu konu üzerinde zaman ve çaba harcıyor.

Kullanıcı verilerine, raporlara ve özel bilgilere erişimi test ettiler!

Roger Ver’in yayınladığı bilgiye bakılırsa Bitcoin.com’da kayıtlı olan özel bilgilere erişmek isteyen bir hükümet, kripto para sahiplerinin bilgilerine ve alan adına dair özel yetkililerin görebileceği bilgilere erişmeyi denemiş olabilirler. Test edilen güvenlik açıkları ve güvenlik adımlarını aşmaya yönelik düzenlenen hükümet destekli olduğu Google tarafından doğrulanan Bitcoin.com saldırısnda bugüne kadar ilgili hükümetin nasıl bilgiler ele geçirdiği ve hangi hükümetin bu saldırıyı düzenlediği bilinmiyor. Amerikan hükümetinin bu konuda yasal olarak Bitcoin.com’a bazı haklar tanımış olması eğer siber saldırının hangi hükümet tarafından yapıldığı doğrulanır ise Bitcoin.com’un yasal olarak bazı hakları olmasını sağlayabilir ve bunu kullanmalarına ABD hükümetinin yargı kurumları izin verebilir.

Rusya merkezli veya Çin merkezli saldırılar dışında Kuzey Kore merkezli siber saldırıların bu sektörde çok faza yaşandığı bir ortamda Bitcoin.com’un güvenlik önlemlerini artırması bekleniyor. Bitcoin.com’a yönelik olarak siber saldırıların devam edip etmediği hakkında Roger Ver herhangi bir açıklama yapmadığından dolayı sitede üyeliği olan ve Bitcoin cüzdanını kullanan kimseler tedirgin olmuş durumdalar.

Google Yetkilisi: Bu kesin bilgi olmayabilir

Google’da üst düzey bir yetkili ise bu uyarı hakkında açıklama yaptı. Google yetkilisi, alınan Google Suite uyarısının %100 hükümet destekli siber saldırı olduğunu göstermediğini ve %100 siber saldırı olduğuna işaret etmediğini açıkladı. Bu tür uyarıların dikkate alınmasını ancak üzerinde bazı bilgileri vermedikleri ve vermelerinin güvenlik için büyük sıkıntılara sebep olabileceğinden dolayı uyarıların sadece dikkate alınıp güvenlik önlemlerinin artırılmasının yeterli bir önlem olacağını açıkladı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu