Bitcoin

Ünlü Analist Cevaplıyor: Bitcoin Balon mu? İddia Edildiği Gibi Bir Gün Yok Mu Olacak?

Ünlü analist Selcoin paylaştığı bir video ile Bitcoin hakkında birçok kişinin kafasında olan bazı soru işaretlerine cevap sundu. İşte detaylar...

Ünlü analist Selcoin, yaptığı isabetli tahminleri ve erken dönemden beri Bitcoin’e olan ilgisi ile gündeme gelen isimlerden. Yatırımcıların hatta birçok ekonomistin söylediği “Bitcoin balondur, çöptür!” gibi ifadelerin doğru olmadığını anlatmak için bir video hazırlayan Selcoin, bu iddialara cevap verdi. İşte videodan satır başlıkları:

Ekonomistler Değişime Ayak Uyduramıyor

Bitcoin’in işlevsel olmadığını ifade eden ekonomistleri ele alarak sözlerine başlayan Selcoin, birçok ekonomistin değişime ayak uyduramadığını ve Bitcoin’i tanımadığı için bu şekilde yorumlar yaptığını ifade etti.

Bitcoin’in arzının kısıtlı olduğunu ve enflasyona tepki olarak çıkarılmış bir ürün olduğunu belirten ünlü isim, değişime ayak uyduramayan uzmanların “ekonomi tarihçisi” konumunda açıklamalar yaptığına değindi.

Bitcoin Çok Mu Pahalı, Çok Mu Ucuz?

Birçok kesim tarafından Bitcoin göreceli bir şekilde pahalı ya da ucuz gibi sıfatlar ile değerlendiriliyor. Bazı kesimler BTC’nin çok düşük seviyelerde olduğunu ifade ederken bazıları ise çok pahalı olduğunu ve bu yüzden bu yatırımın riskler barındırdığını ifade ediyor.

Altının kilosunun 50 bin dolar olduğunu ve ons fiyatının da 1574 dolar olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Selcoin, altının da bir zamanlar bu fiyatlar baz alınarak değerlendiğini ve herhangi bir ölçeklemeye tabii olmadığını ifade etti. Şu anda altın fiyatları günümüzde “revelüasyon” yani tersine değerlemeye uğrayarak herkes tarafından gram ya da çeyrek fiyatı şeklinde yorumlanıyor ve bu yüzden altın bazılarına göre daha ulaşılabilir ve ucuz.

Bitcoin’in de ilerleyen dönemlerde revelüasyona uğrayabileceğini ifade eden Selcoin, BTC’nin Satoshi cinsinden ölçeklendiğinde aslında ucuz olduğunu ifade etti.

Satoshi, 1 Bitcoin’in yüz milyonda birine eşit olup (1 Satoshi = 0.00000001 BTC) bu şekilde bakıldığında kitle tarafından BTC’nin ucuz olarak görüleceğini ifade eden Selcoin, “Başlarda altın da kilo veya ons hesabı ile değerlendiriliyordu fakat fiyatı çok yüksek olunca günümüzde çeyrek ve gram olarak değerlendiriliyor.” dedi.

Esasında an itibarı ile 1 Türk lirası ile tam 2025 Satoshi alındığı düşünüldüğünde Bitcoin fiyatının ucuz olduğu söylenebilir.

Altcoin Teknolojileri Daha İyiyken Neden Bitcoin Alayım?

Kitlesel adaptasyonun çok önemli olduğunu ifade eden Selcoin, kripto para piyasasında bir tek Bitcoin’in bunu başarabildiğini sözlerine ekledi. Piyasaya çıkan her altcoinin Bitcoin’den esinlendiğine veya kopyalandığına vurgu yapan ünlü analist, taklitlerin daima aslını yaşatacağını belirtti.

Öte yandan tüm altcoinler piyasaya bir ticari amaç için çıkarılmıştır ve herhangi bir şahıs veya kurum güdümünde faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bugün düşünüldüğü zaman o kurum veya şahsın başına olumsuz bir durum gelse sahibi olduğu altcoin de doğrudan olumsuz olarak etkilenecektir. Bu konuya da değinen Selcoin, Bitcoin’in olabildiğince şeffaf ve merkeziyetsiz olduğunu ve tüm piyasada baz alınan bir birim olduğunu ifade etti.

Blockchain Cevherini Ortaya Çıkaran Bitcoin’dir

Blockchain teknolojisi günümüzde birçok kurum veya devlet tarafından aktif bir şekilde kullanılmak isteniyor. Özellikle birçok devlet önümüzdeki dönemde kendi kripto paralarını çıkaracaklarını veya Blockchain teknolojisini birçok alanda aktif kullanacaklarını açıkladı.

Bu da gösteriyor ki Blockchain teknolojisinin önemi ve bu teknolojiye olan ihtiyaç artık anlaşılmış oldu. Bu noktaya da parmak basan Selcoin, Blockchain teknolojisini ilk ortaya çıkaran ürünün Bitcoin olduğunu ifade etti.

Daha birçok konu hakkında açıklama yapan Selcoin’in videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu