AnalizBitcoin

Bitcoin, Dolar, Altın Türk Lirası Karşısında Rekor Kırıyor, Peki BTC’de Yeni Hedef Ne?

Son 24 saat içerisinde Bitcoin, dolar, altın ve birçok para birimi TL karşısında rekor seviyelere ulaştı. Peki Bitcoin bu rekorlara devam edecek mi?

Geçtiğimiz aylarda uzunca bir müddet yatay seyrini koruyan BTC, birkaç hafta önce yukarı yönlü hareketlerine başlamış ve adeta zincirlerini kırmıştı. 12.150 dolar seviyelerine kadar yükseliş yaşayan BTC, bu seviyelerden sert bir satış yiyerek 10.500 seviyelerine kadar gerileme yaşadı ancak fiyatta ani bir toparlama görüldü. Yayın saatine göre 11.800 dolar direncine yakın seviyelerde fiyatlanan Bitcoin, gün içerisinde Türk lirası karşısında da tarihi rekor kırdı.

Bazı borsalarda 86.000 TL’yi gören Bitcoin fiyatı, doların TL karşısında tarihi rekor kırmasıyla beraber (gün içerisinde 7.30 TL’yi gördü) tarihi rekorunu kırmış oldu.

Mavi: BTC/USDT – Kırmızı: BTC/TRY

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi BTC/USD ve BTC/TRY grafiklerinin karlılık oranları doların yükselişine bağlı olarak birbirinden ayrılmış durumda. Özellikle kripto para yatırımı yaparken aynı zamanda USD yatırımı da yapılmış olduğu için BTC geçtiğimiz günlerdeki seviyesinden daha düşük bir fiyatta olmasına rağmen TL karşısında daha fazla değer kazanmış oldu.

***Sermayeye USD bazlı bakmanın ve hacimli borsada işlem yapmanın önemini daha önce detaylı şekilde kaleme almıştık. Mutlaka okumanızı öneriyoruz:

İlgili Haber
Bitcoin ve Altcoin Yatırımı Yaparken Sermayeye USD Bazlı Bakmanın ve Hacimli Borsada İşlem Yapmanın Önemi

Önemli Seviyeler Neler?

Grafiğe bakıldığı zaman Bitcoin’de 12.000 hatta 13.000 doların önünü açacak en önemli seviyenin 11.800 seviyeleri olduğu görülüyor. Özellikle 11.800 doların üzerinde olacak birkaç günlük kapanış BTC’deki FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisini tetikleyerek fiyatın daha fazla yükselmesini sağlayabilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Geçtiğimiz günlerde 12.200 dolar seviyelerinden sert bir satış baskısı yiyen BTC için bu seviyeler önem arz ediyor. 12.200 bandının tekrar görülmesinden sonra geçtiğimiz günlerdekine benzer bir satış baskısı ile karşılaşılması, fiyatı daha aşağı seviyelere çekebilir. Özellikle 10.500 dolardaki destek seviyesi çok önemli olurken, bu seviyenin altındaki günlük kapanışlar da fiyatın 10.000 dolar aşağısına sarkmasını ciddi anlamda mümkün kılabilir.

Özellikle hacimsiz altcoinler (hacme göre TOP 20’de olmayan) BTC’nin sert hareketlerinden olumsuz etkilendiği için yatırım yaparken mutlaka BTC’ye bakarak yatırım yapmak ve parçalı bir şekilde birden fazla coine yatırım yapmak en doğru sonuç olacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu