Kripto HaberleriAnalizBitcoin Dominansının Yüksekliği Piyasa Hakkında Ne Anlatıyor? Analist Değerlendirdi!

Bitcoin Dominansının Yüksekliği Piyasa Hakkında Ne Anlatıyor? Analist Değerlendirdi!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin’in (BTC) piyasa dominansı Mart ayında tırmanışa geçti ve şu anda Haziran ayından bu yana görülmemiş seviyelere ulaştı.

Bir kripto varlığın “dominansı”, toplam kripto para piyasa değerinin ne kadarını oluşturduğunu ölçer. Yatırımcılar bunu, kripto piyasasının hangi bölümlerinin emsallerine göre daha iyi ya da daha düşük performans gösterdiğini belirlemek için kullanıyor.

Bitcoin dominansı yükseldiğinde, bu Bitcoin’in iyi durumda olduğu anlamına gelir, ancak daha spesifik olarak, altcoinlerden daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir.

Bitcoin hakimiyeti, Silvergate Bank’ın isteğe bağlı tasfiyesini açıklamasının ertesi günü olan 8 Mart’tan bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi.

TradingView’e göre şu anda 10 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesinde.

İlgili Haber
Terra Kurucusu Do Kwon'un Tutuklanmasına Dair Ayrıntılar ve Kelepçeli Fotoğrafları Ortaya Çıktı!

Delphi Digital’de araştırma analisti olan Michael Rinko, bu hareketi “tamamen makro güdümlü” olarak gördüğünü ve bu durumun neden Bitcoin ile sınırlı olduğunu kısmen açıkladığını söyledi:

“Akışların çoğu, genel kripto alanının aksine Bitcoin’e gidiyor. Bu durum, makro döngünün dibinde ya da dibe çok yakınında olduğumuza dair bir görüşü yansıtıyor.”

Rinko, bankacılık krizi ilerledikçe tahvil getirilerinin önemli ölçüde düştüğünü belirtti. Analiste göre BTC küresel likiditeye karşı oldukça hassas hareket ediyor.

BTC dominansındaki artışı gösteren günlük mum grafiği.

Analiste Göre Bitcoin Dominansının Yükselişi, BTC’nin Bankacılık Krizi Sonrasında Kaçış Noktası Haline Gelmesi Kaynaklı Olabilir

Geçtiğimiz Pazar günü Fed, finansal sistemdeki likidite endişelerini gidermek için doların piyasada hazır bulunmasını sağlamak üzere diğer küresel merkez bankalarıyla işbirliği yapmıştı. Bitcoin o gün %3 yükseldi.

Rinko, özellikle üç ABD bankasının çöküşünden bu yana, Bitcoin’in alternatif bir para aktarma ya da servet saklama aracı olabileceği söyleminin geliştiğini söyledi. Analiste göre bu durum, BTC dominansının yükselişinin kaynağını oluşturdu. Ayrıca aynı nedenle BTC diğer kripto para birimlerine göre daha iyi performans sergiledi.

Ekonomist ve Crypto is Macro Now bülteninin yazarı Noelle Acheson, BTC’nin dominans artışının makro etkenlere ek olarak kısmen piyasadaki diğer kripto varlıkları rahatsız eden düzenleyici belirsizlik sayesinde olduğunu da ekledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları