binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriNedirSıcak Cüzdanlar, Soğuk Cüzdanlar ve Kağıt Cüzdanlar Nedir?

Sıcak Cüzdanlar, Soğuk Cüzdanlar ve Kağıt Cüzdanlar Nedir?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için mevcut olan farklı saklama yöntemlerine bakmadan önce, bir “kripto para birimi cüzdanının” tam olarak ne olduğunu tanımlamalıyız.

Kripto para birimlerinin saklandığı kripto para cüzdanları nedir?

Kripto para birimi cüzdanı nedir?

Bir kripto cüzdanı, kripto ‘saklama’ yöntemidir. Biraz. “Mobil cüzdan” terimi, kripto para birimi belirteçlerini normal bir mobil cüzdanın (hatta normal banka hesabının bile) paranızın karşılığını almadığı için biraz farklı bir terim olarak algılanabilir. Cüzdanlarınızın tamamen dijital olduğunu düşünerek bunu anlamanız mümkün olabilir. Ancak herkes kripto paralarını cüzdanlarda tutmak istemez ve kripto para borsalarında cüzdanlarını tutmak isteyen insanlar ve kripto para sahipleri vardır. “Bitcoin’i alıp cüzdanınıza koyamazsınız” ancak Bitcoin’i alabilir ve cüzdanınızı kullanarak güvenle tutabilirsiniz.

Temel olarak, bir cüzdan kripto para birimlerinizi güvende tutmaz, fakat  kripto paralarınızı almak için kullandığınız anahtarla ilgilenir.

Kripto para cüzdanı nasıl çalışır?

Bir Bitcoin veya kripto para cüzdanı, bir kripto para kullanıcısının hem özel hem de açık anahtarlarını, kimsenin belirteçlerine izinsiz erişemeyeceği bir güvenlik noktasına saklar. Bu, kendi anahtarınıza erişiminizi kaybettiyseniz, kilitleneceğiniz ve kripto paralara hiç erişemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu hem harika hem de zararlı olabilir. Hangi cüzdanı seçeceğinize bağlı olarak, bu, merkezi kripto paranın (fonlarınıza erişen bir banka gibi) erişmesine izin vermeyecek, ancak “şifrenizi mi unuttunuz?”sizlere asla sunulmayacaktır.

Bitcoin cüzdan çeşitleri nelerdir?

Kripto paralarınızı saklamak için kullanılabilecek farklı cüzdan türleri vardır:

  • Masaüstü cüzdanlar
  • Mobil cüzdanlar
  • Donanım cüzdanları
  • Kağıt cüzdanlar

Sıcak cüzdan nedir?

Sıcak bir cüzdan, depolama hizmetleri sunan platformlar üzerinden çevrimiçi olarak kullanılır. Sıcak cüzdanlarda, kullanıcı özel ve genel anahtarlarını platforma sokar ve ardından her iki anahtarı da yönetir ve emniyete alır. Sistemler siber saldırganların hacklenmelerine açık olabileceğinden sıcak bir cüzdanda büyük miktarda kripto para birimi bırakılması önerilmez. Ayrıca, kaydolmadan önce cüzdan sağlayıcısı üzerinde kapsamlı bir araştırma yapmanız önerilir, savunmasız kullanıcılardan para çalmak isteyen kötü niyetli aldatmaca projeleri vardır.

Birçok kripto para borsaları, kullanıcının işlem yapmasını kolaylaştırmak için bir cüzdan servisi sunar. Örneğin, Binance’a kaydolursanız, derhal şifreleme işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, satabileceğiniz ve saklayabileceğiniz bir cüzdan alırsınız.

Soğuk cüzdan nedir?

Öte yandan soğuk bir cüzdan tamamen çevrimdışı olarak çalışan cüzdanlara verilen özel bir isimdir ve bunu bağlantı olmadan internet bağlantısına gerek duymadan yapan bir cüzdana verilen isimlerdir. Genel olarak, soğuk bir cüzdan, bir bilgisayarda veya akıllı telefonda kullanılan uygulamalar veya takılı ancak çevrimdışı olan bir donanım cihazı gibi yazılım formlarında gelebilir. Soğuk, donanım cüzdanları, kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak için en güvenli yöntem olarak kabul edilir.

Sıcak vs soğuk cüzdanlar

Her iki depolama yönteminin de artıları ve eksileri olsa da, hangisini seçtiğinize bağlı olarak güvenlik ile ilgili her zaman için büyük bir risk almış olabileceksiniz. Bunu engellemenin yolu sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar arasında size en uygun olan kripto para cüzdanının hangisini bulmak olmalıdır. Aksi durumda kripto para cüzdanınızdan verim almanız çok zor olabilir.

Örneğin, kolay ve rahat bir yerde az miktarda kripto para birimi bulundurmayı umuyorsanız, sıcak bir cüzdan muhtemelen en iyi seçim olarak sizin en iyi tercihiniz olabilir. Ancak sıcak cüzdanlarda internete bağlı olduklarından dolayı bazı risklerin hep olduğunu, eğer internet hattınız başka birisi tarafından sık sık izleniyorsa veya sürekli hackerların hedefinde olan bir internet kullanıcısı iseniz soğuk cüzdanların güvenliğiniz için en iyi tercih olduğunu bilerek karar vermeniz gerekiyor. Büyük miktarda Bitcoin saklıyorsanız, soğuk bir cüzdan tercih edebilirsiniz.

Sıcak cüzdanın avantajları:

  • Uygun
  • İşlemler anında ve çevrimiçi bir cüzdanla çok daha kolaydır

Sıcak cüzdanın dezavantajları:

  • Sistemler denenip test edilse bile güvenliği garanti edemez, yine de bilgisayar korsanlığı riski vardır

Soğuk cüzdanın avantajları:

  • Saldırılara karşı daha az hassastır ve güvenlik riski yoktur

Soğuk bir cüzdanın dezavantajları:

  • Soğuk bir cüzdanda kripto para birimlerini saklama görevi çok daha fazla zordur
  • Ticaret amaçları için son derece elverişli değildir.

Kağıt cüzdan nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bir kağıt cüzdan, genellikle kağıttan veya üzerine basılabilen veya üzerine yazılabilen bir malzemeden yapılmış bir cüzdandır. Kağıt cüzdan, üzerinde basılmış özel ve genel bir anahtara sahip olan bir risk barındıran normal bir kağıt veya farklı bir yazıcıdan bastırılan bir kağıttı. Dünyada en az kullanılan kripto para cüzdanları arasında ilk sırada bulunur ve çoğu insan kağıt cüzdanları tercih etmemektedir. böylece çevrimiçi olarak yaratılırsa hem çevrimdışı hem de dışarıdan müdahale etmek, cüzdanınıza sizden başka internet ortamında asla başkasının müdahale edemeyeceği anlamına gelir. Kuşkusuz, bilgisayar korsanlarından korunmakla birlikte, bir cüzdanın taşkın ya da yangın gibi hırsızlık ya da yıkım gibi karşılaşabileceği fiziksel sorunlardan dolayı sıcak cüzdanlara göre kağıt cüzdanlar daha güvenilir değildir.

Kağıt cüzdanlarınız bir yangında tamamen yok olabilir veya başkası tarafından hemen çalınması çok daha kolay olabileceği için kağıt cüzdanlarda sadece çok düşük miktarlarda Bitcoin tutmanız önerilir. Eğer 100 dolar veya 200 dolar üzerinde veya en fazla 1.000 dolara kadar olan kripto para birimlerinizin kağıt cüzdanlarda tutulması güvenlik ve riskler hesap edildiğinde en iyi karardır.

Kağıt Bitcoin cüzdanı nasıl oluşturulur

Korsanlıktan tamamen uzak olmamakla birlikte, kolay bir kağıt cüzdan yaratma yöntemi Bitaddress.org veya Walletgenerator.net gibi bir web sitesidir. Bu siteler, tarayıcınızdaki JavaScript motorunu kullanarak rasgele anahtarlar üreten açık kaynaklı sitelerdir. İnternet, anahtarları bilgisayarınıza göndermek için kullanılmamasına rağmen, bilgisayarınızın anahtarları “görmesi” nedeniyle, bu nedenle tamamen güvenli olmadığından ince bir risk vardır. Bununla mücadele etmek için  Mycelium, yazıcınıza takılı bir USB’ye gönderilen ve çevrimdışı olarak gönderilen cüzdanları yaratmanın bir yolunu buldu. Bu, anahtarların hiçbir zaman bilgisayarınızda bulunmadığı ve bu nedenle bilgisayar korsanlarının göremeyeceğini sağlamaktadır. Ancak bilgisayarınızda farklı yollarla da kağıt kripto para cüzdanları yazdırmanız mümkün olabilir.

*Yapılacak olan tüm işlemlerden kripto para ve Bitcoin yatırımcısının kendisi sorumludur. Kağıt cüzdanlar önerilmemektedir. Tüm kripto para cüzdanları %100 güvenli değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail