Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Düşüyor, Satış Yapmalı Mıyız, Beklemeli Mi?

Bitcoin Düşüyor, Satış Yapmalı Mıyız, Beklemeli Mi?

Takip et

Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin etkisi tüm yatırımcıları korku, endişe ve paniğe sürükledi. Yatırımcılar ne yapacak oldukları konusunda kesin karar verememeye ve kripto para satışı yapıp yapmamak konusunda kararsız kaldıklarını açıklamaya başladılar. Yatırımcıların bir kısmını değil, tamamına yakınını ilgilendiren bu konu milyarlarca dolarlık değer kaybının yaşandığı kripto para piyasasındaki ”ne yapacağı, satış mı, beklemek mi bize iyi gelir?” sorusunun istisnasız neredeyse tüm yatırımcıların aklında kalan ve düşündükleri sorular arasında birincisi oldu.

Bitcoin fiyatı tek başına düşmüyor, beraberinde diğer kripto paraları da düşürerek etkisini gösteriyor ve tüm piyasadaki hacim oranlarının ve değerinin düşmesine sebep olarak kripto para satışlarının daha büyük oranda etki göstermesine sebep oluyor. Yatırımcılara göre kripto para satışlarından elde edilecek olan kazanç oranları geçici iken, gelecekte olası büyük bir yükseliş durumunda satış yaptıklarına ”pişman” olabilecek olduklarından tek karar vermek ve bu kararı kendilerince uygulamak istiyorlar.

Bitcoin satmalı mı, beklemeli mi?

Bitcoin’i ne kadar fiyattan aldığınıza bağlı olarak beklemek daha fazla kazanç elde etmeniz için iyi olabilir. Eğer 1.000 dolar seviyesinden Bitcoin aldıysanız ve kazanç konusunda endişeniz yok ise belirli bir süre beklemek ve 3.500 dolar seviyesini görene kadar beklemiş olmak olası düşüşlerin olmaması durumunda bahar havasının geri gelmesi ile yükselen fiyatlar sayesinde daha fazla kazançlı çıkmanıza imkan tanıyabilir. 4.000 dolar seviyesinden alım yaptıysanız veya bu seviyeye yakın fiyat üzerinden alım yaptıysanız satış yapmak olası tüm zararlarınızı engelleyebileceğinden en iyi seçenek olabilir.

En önemli fiyat seviyesi olan 6.500 dolar ve üzeri ile 19.000 dolar arasında yatırım yapmış olan kişiler. Bu kişiler yaşadıkları büyük üzüntü dolayısı ile ”yeter artık ne olursa olsun satış yapacağım ve zarar ettiğimi, Bitcoin’in balon olduğunu zor da olsa kabullenmek zorundayım” diye düşünmeye başladılar. Panik havasına giren bu kişilerin haklı nedenleri arasında büyük düşüşler olması ve bu düşüşlerin 4.500 dolar seviyesinin altına gerileme yaşanması ile birlikte düşüncelerini haklı çıkardığı düşünülebilir.

Ayı piyasasının yaşandığı bu ve buna benzer dönemlerde tüm yatırımlarda düşüşler olmasını normal karşılamak ve normal olarak görmek gerektiğinden ani hareket edenler dışında sonradan hareket eden her yatırımcı satış yapması durumunda geç kaldığından ve yüksek fiyatta  iken satmadığından dolayı zarar etmeye mahkum-zorunlu kalır. 6.500 dolar ve üzerinde seviyede yatırım yaptıysanız zaten mevcut kaybınızın son derece büyük olduğu düşünüldüğünde satış yaptığınız zaman neredeyse paranızın değerinin %100-200 arasında değer kaybetmiş olacağı kesin. %100 ve %200 oranındaki değer kaybı büyük veya küçük para tutarları için bile yüksek rakamlar olmasından dolayı bu kişilerin kişilerin ne kadar düşüş olursa olsun bahar havasını beklemesi ve boğa piyasasına girilmesi ile birlikte yükselmesi beklenen Bitcoin fiyatını beklemeleri öneriliyor.

Analistlere göre boğa piyasasının gelmesi büyük düşüşler yaşandığından dolayı geçtiğimiz dönemlerde yaşanan ayı piyasalarına oranla daha geç gelecek ve bu gecikme yatırımcıların 6 ay ve üzerinde beklemelerine kadar sebep olabilecek. Uzunca süre beklemek zor olabilir ancak kripto para yatırımlarının uzun vadeli yatırımlar olduğu düşünüldüğünde ve 19.000 dolar seviyesine bir anda yükselerek çıktığı göz önünde bulundurulduğunda beklememek için bir sebep yok. Sadece dikkatli ve piyasayı sık sık kontrol ederek nereye, ne zaman ve nasıl gidişat olduğunun farkında olmak olası düşüşlerin önünde bir engel olacaktır. Kendi yatırımlarınızı kendinizin kontrol etmesi sayesinde Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin ne zaman, nasıl olduğunu anlamanıza olanak sunacak olmasından dolayı düşüş zamanlarında kendi takiplerinizin daha çok önemli olmasını sağlamaktadır.

Bitcoin fiyatındaki gerilemeler geçici olabilir

Bitcoin fiyatındaki ve diğer kripto para birimlerinin fiyatındaki gerilemelerin kalıcı olması asla düşünülmezken, sadece bazı analistler kripto paraların 100 dolar altına gerileyecek olduğunu ve bir daha asla yükselemeyecek olduğunu iddia ediyor. Kripto para analistlerinin kesin olarak bildikleri olmadığından dolayı, neyin, ne zaman ve nasıl olacak olduğunu Bitcoin fiyatı kendi gösterecek. Fiyattaki değişimlerin yüksek olduğunu bilmek her zaman yatırımcılara ”korku” verse de bu korkunun geçici olduğunu bilmek gerekiyor. Bitcoin fiyatında er ya da geç olarak bir gün mutlaka yükseliş olacağı tahmin edilmekte.

Bitcoin fiyatı ve diğer konularda %100 kesinlik verilemez. Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanmış olup asla yatırım önerisi veya tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları