BitcoinKripto Para

Bitcoin Gerçekten Gizli Mi? – Eğer Gizliyse Suçlular Nasıl Bulunuyor?

Bitcoin konusunda 11 yıldır devam eden bir soru işareti var: Bitcoin gizli mi?

Eğer dürüst bir insansanız, kara para ile işiniz yoksa, herhangi bir vergi kaçırma durumunuz bulunmuyorsa neden gizlilik odaklı bir paraya ihtiyacınız olsun ki? Ya da diktatör bir ülkede yaşamıyorsanız, yatırımlara el konulan bir ülkede değilseniz neden gizlilik odaklı paralara ihtiyacınız olabilir? Bu konuda bazı insanların yanıtı ‘bazı ürünleri alırken banka ve devletin hangi ürünü aldığımızı bilmesini istemiyoruz’ olmaktadır. Bu ürünler genelde cinsel içerikli oyuncaklar, cinsel sağlık ilaçları, eşlerinden gizli başka kadınlara/erkeklere alınan hediyeler ve daha birçokları gibi çoğaltılabilir.

Ancak bunlar için kripto para birimine ihtiyaç yok. Hiçbir kimse sizin hangi siteden hangi ürünü aldığınızı bilemez, sadece alışveriş yapıldığını banka görebilir. Türkiye’de devlet yetkilileri eğer yasal bir karar yoksa banka hesap dökümünü göremez.

Bankalar ise hangi siteden alışveriş yaptığınızı sizin ve kendi güvenliği için kayıt altında tutar ve bu kayıtlar genelde 3-5 yıl süre ile saklanır.

Yönlendirme mi, gerçekten İstek mi?

Kripto para birimleri veya diğer gizlilik odaklı para istekleri konusunda bazı soru işaretleri var. Bunların en başında insanları ‘bakın devlet sizi izliyor, bankalar sizi izliyor, ama kripto para kullanırsanız sizi izleyemezler!’ diye yönlendirmeleri yatıyor. Bunu yapanlar daha çok piyasaya yeni insan katmak isteyen, bu sayede kripto para birimlerinin rekorları kırabileceğini düşünen insanlar olmakta.

Sıradan bir insanın hiçbir zaman gizlilik odaklı paraya ihtiyacı yokken, bugüne kadar on yıllardır sorun yaşamamışken neden gizlilik odaklı parayı kullanmak zorunda gibi gösterildiği artık bir soru işareti olmaktan çıktı.

Bitcoin gerçekten gizli mi?

Bazı ülkelerde devlet kendi para birimini bile kontrol edemez, bankalar bile suçluları yakalayamaz durumdadır. Örneğin Afrika ülkelerinde devlet yönetimi vatandaşlarını izlemez, izleyemez. Bunun yanı sıra bazı diktatör yönetimlerin olduğu ülkelerde para giriş ve çıkışları çok daha sert bir şekilde izlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti gibi ülkelerde ise para birimleri konusunda iyi yasalar bulunuyor ve bu sayede vatandaşların hareketleri sık sık takip edilmiyor olsa bile olağan dışı olan tüm işlemler takibe tabii tutuluyor.

Eğer Bitcoin’in gerçekten gizli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Herhangi bir cüzdandan yapılan tüm transferler anında Blockchain defterine kaydediliyor ve bu veriler saklanıyor. Daha sonra bir kişinin Bitcoin cüzdan numarası sorgulandığında daha önce hangi cüzdanlara transfer yapılmış ya da transfer gelmiş olduğu görülebiliyor. Tespit edilen cüzdan numarasının kime ait olduğu tespit edildikten sonra işlemler yapılıyor.

Bu veriler sayesinde bir kullanıcının hangi borsayı kullandığı, nereden, nereye ve ne kadar aralıklarla transfer yaptığı eğer kişi hakkında bir yasal süreç başlatılırsa bulunabiliyor.

Öte yandan bazı borsalar KYC (kullanıcı tanıma politikası) işlemlerini düzgün bir şekilde yapmıyor. Yani borsadan kimlik bilgilerini ibraz etmeniz ve profili doğrulamanız istenmiyor. Her ne kadar bu tarz borsaların sayısı her geçen gün azalsa da bu gibi durumlarda paranın izini sürmek ciddi şekilde zorlaşıyor.

Ancak kripto para birimleri cüzdanları banka hesapları gibi devletler tarafından bir kontrol mekanizması ile izlenmediği için sadece olağan dışı durumlarda aktarımlar incelemeye alınıyor ve tespit edilmeye çalışılıyor.

Türkiye’de siber güvenlik konusu ABD ve diğer birçok ülkeye göre çok daha geride olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nde bile olası kripto para ile işlenen suçların tespiti kolay olmasa bile mümkün.

XMR ve diğer kripto para birimleri Bitcoin’e göre çok daha gizli olmasına rağmen bunlarla yapılacak işlemlerde bulunabiliyor.

Gerçekten Gizli Olmasını Mı İstiyorsunuz? Bir İyi, Bir Kötü Haberimiz Var

Eğer kripto paraların gerçekten gizli olmasını istiyorsanız hiç banka transferi kullanmadan transfer yapacağınız yasa dışı kripto para borsaları burada kendinden söz ettiriyor. Yasa dışı, hiçbir kimlik bilgisi istemeyen, IP adresi kaydetmeyen, yine farklı borsalardan kripto para transferi yaparak para yükleyebileceğiniz borsalarda Bitcoin gerçekten gizlidir ve ABD ve bazı gelişmiş teknolojilere sahip olan Avrupa ülkeleri dışında kimse işlenen suçu bulamayabilir.

Ancak bu borsalar hiç güvenli değildir. İşlem yaptığınız bu tarz yasa dışı kripto para borsaları eğer paranıza el koyarsa bu durumda şikayet etmek herhangi bir fayda sağlamaz. Çünkü zaten bu platformlar çoğu yasal prosedürü yerine getirmeyen ve “kaçak” olan kripto para borsalarıdır.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanmıştır. Yasa dışı kripto para birimi borsalarının kullanılması önerilmemektedir. Yatırımcılar yasa dışı kripto para birimi borsalarını kullanması durumunda çok ciddi kayıplar ve onarılamaz hasarlarla karşı karşıya kalabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu