BitcoinHaberler

Bitcoin Halkın Parası Mı? Zenginlerin Parası Mı?

Bitcoin'deki sahiplik dağılımı daha çok tabana yayılmalı.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin yükselen popüleritesi piyasaya yeni yatırımcıların girmesini teşvik ediyor.

Bitcoin’de yaşanan ralli sonrası çoğalan yatırımcı sayısına rağmen 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin’in sahiplerinin kapsamı ve dağılımı değişmedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir özel araştırma kuruluşu olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun (NBER) tarafından yapılan bir araştırmaya göre Bitcoin’in üçte birlik kısmının 10 bin bireysel yatırımcının elinde olduğu belirtildi.

Raporda en üstteki 1000 kişinin elinde toplam 3 milyon BTC bulunurken, sonraki 9000 kişide ise 2 milyon BTC bulunuyor.

Bitcoin’i elinde tutan en büyük yatırımcıların çoğunluğunu bireyler adına Bitcoin tutan borsalar ve kuruluşlar oluşturduğundan BTC sahipliği oranlarını tespit etmek bir hayli zor oluyor.

Ancak NBER son yaptığı araştırmasında, aracılara ve bireylere ait adresleri ayırt eden bir veri toplama yöntemi kullanarak geçen yılın sonunda aracıların 5,5 milyon Bitcoin’i, bireylerin ise 8,5 milyon Bitcoin’i kontrol ettiğini tespit etti.

Madencilik Verileri Dikkat Çekiyor!

NBER araştırmasında dikkat çeken bir konu da madencilik verileri. Rapora göre madencilerin %10’u küresel hash oranının %90’ını kontrol ederken sadece %0,1’i (yaklaşık 50 madenci) hash oranının %50’sini elinde bulunduruyor.

NBER, ortaya çıkan hash oranı verileri doğrultusunda Bitcoin ağını bir grup madenci yada tek bir madencinin ağın büyük bir bölümünün kontrolünü ele geçirebildiği %51 saldırılarına karşı savunmasız hale getirebileceğini de ekledi.

NBER araştırmacıları, “Sonuçlarımız, Bitcoin’in son birkaç yılda aldığı büyük ilgiye rağmen Bitcoin ekosistemine, hala büyük madencilerin, Bitcoin sahiplerinin veya borsalar gibi büyük ve konsantre oyuncuların hakim olduğunu gösteriyor” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Halkın parası shiba


Başa dön tuşu