Kripto HaberleriBitcoinBitcoin İsteneni Verecek Mi?

Bitcoin İsteneni Verecek Mi?

Takip et

Bitcoin ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yatırımcıların bir kısmı bu sene içerisinde Bitcoin’de beklenen umudun gerçek olmayacağını ve 15.000 dolar seviyesinin geçilemeyecek olduğunu tartışırken, bir tarafta da ABD’nin kripto paraları değerlendirmesi ve hiçbir zaman gerçek para olamayacak olduğunu açıklamaları sürüyor. Bitcoin sahiplerinin kar etme durumu olduğu üzere bir anda kayıp etme risklerinin de olduğu kripto para ortamında yaşanacak olan gelişmeleri önceden tahmin etmek gerçekçi değil iken tahminlerin dahi doğru olup olmadığı bilinmezlik koruyan ve iddia olarak ortaya atıldığı bilinmeli.

Bitcoin hakkında beklentiler ne kadar yüksek olursa olsun bu beklentilerin gerçek olup olmayacak olduğuna dair kesin bir bilgi olmamasının, kesin olarak bu tahminlerin olup olmayacak olduğunun bilinmemesinin arkasında yatan neden sürekli değişen piyasa koşulları, gerçek para olmaması ve kripto paraların hükümetlerin tek bir sert açıklamasında dakikalar içerisinde binlerce dolarlık kayıp yaşama riski olması dolayısı ile etkili olduğu düşünülmekte.

Yatırımcılar yatırdıkları parayı fazlası ile geri almayı hedeflerken kimse körü körüne Bitcoin’e yatırım yapmıyor. Bitcoin’i savunan kişilerin neredeyse %90’ı bireysel ve daha önce finans bilgisi olan, döviz ve altına yatırım yapan kişiler iken Bitcoin’de popülerleşme artınca direkt Bitcoin’e yatırım yapmaya başlaya kişiler çoğunluğu oluşturuyor.

Savunuyorlar, Sahip Çıkmaya Çalışıyorlar

Bir dönem 20.000 dolar sınırından geri düşüş başlarken mevcut Bitcoin yatırımcıları kripto paralarda zarar elde etmeye başlamış ve bazı yatırımcılar piyasaya daha fazla yatırımcı girer ve daha fazla yatırım yapılır ise kripto paraların tekrar artış yaşayacak olduğunu düşünüp 17.000 dolar seviyelerinde iken yakınlarına, tanıdıklarına kendileri kar edebilmek ve uğradıkları zararı çıkarabilmek için Bitcoin almaya zorlamışlardı.

Bu dakikadan itibaren birçok yatırımcının o dönemde hala daha zararda oldukları ve bu zararı çıkaramayan binlerce kişi olmasına rağmen hem daha az çoğunlukta olmaları, hem yeni yatırımcılar kadar sayılarının fazla olmamasından dolayı yaptıkları yorumlar ve açıklamalar basında da pek ilgi görmüyor.

Bitcoin’e sahip çıkan, savunan ve ilgi gösteren kişilerin sayısı milyonlarla anılırken, birçok kişinin Bitcoin’i savunmasının arkasında akıllarda yatan ve ”böyle yorumlar yaparsak Bitcoin daha fazla artar” düşüncesinin yattığı bilinmekte.

Fas, Türkiye, Sudan ve Güney Afrika benzeri ülkelerde  yatırımcılar yerel para biriminde yaşanan değer kaybını Bitcoin ile önlemek isterken bunda ne kadar başarılı oldukları tartışılır bir durum olsa dahi yatırım yapan kişilerin daha fazla kar elde etme istekleri aslında kendilerinin daha fazla hırs dolayısı ile daha fazla zarara uğramalarına sebep oluyor.

Bitcoin yatırımcıları yükselişte daha fazla yükselecek umudu ile sosyal medyada olumlu yorumlar yağdırırken satış yapan ve daha sonra düştüğünde tekrar alan yatırımcının çok iyi bir şekilde parasını değerlendirdiği ve daha iyi kar ettiği, ama satış yapmayan ve hayali rekorlar hedefleyen kişilerin zarar ettikleri biliniyor.

Yatırımcılarında bu konuda daha fazla dikkatli olması, mevcut yatırımlarını yaparken mutlaka buna uygun şekilde değerlendirerek gelecekte rekor bir seviye beklentisi değil %5 oranında bile karlı çıkacak olsalar satıştan kaçmamaları gerektiğinin hatırlatılması ve olumlu yorumlara aldanarak satış yapmayıp beklemeleri durumunda kayıp yaşama risklerinin çok ama çok daha fazla olduğunun bilinmesi gerekiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları