Haberler

Bitcoin Lyft Gibi IPO’lar Sayesinde Yükselebilir

Lyft, Uber ve diğerleri.

Yarım yıldan fazla süren birden fazla özel fon turunun ardından, San Francisco merkezli dünyanın en büyük ikinci büyük yolculuk şirketlerinden birisi olan ve Uber’in rakibi Lyft, aylardır medyada yaşanan tartışmaların hemen ardından Cuma günü Nasdaq’a kayıt oldu. Bu olayın kripto paralar ile yakından uzaktan bir ilgisi olmasa da bazı uzmanlar, bu kaydın Bitcoin ve benzer yatırımlar için iyi olacağını düşünüyor.

Silikon Vadisi’nin En Büyük Şirketleri

Firmalar sadece risk sermayesi olan fonlama modelinden uzaklaşmaya çalıştığından, Silikon Vadisi’nin en büyük isimlerinin bazılarının halka açılma zamanı geldi. Elbette Lyft, şimdi Nasdaq’ta bulunmaya başladı. Ancak, dünya pazarının üçte birini tüketen ulaşım girişiminin yakında Uber (72 milyar dolar), Pinterest (12.3 milyar dolar), Postmates (2 milyar dolar), Slack (7 milyar dolar) gibi şirketlerle birleştiği bildiriliyor. Airbnb (31 milyar dolar) – muhtemelen ürünlerini aktif olarak kullanan kişilerden biriside sizlersiniz.

The Wall Street Journal’da adı geçen “IPO Frenzy”, risk sermayesi şirketlerinin artık daha düzenli yeni bir takım adımlar atması gerektiğini gösteriyor. Bitcoin dostu firmaların da dahil olduğu bir miktar hisse satışı sonucu elde edilen nakitlerin büyük kısmının (yüzlerce milyar olmasa da düzinelerce olduğu söyleniyor), Bay Area’nın en sıcak isimlerine yeniden yatırım yapılması muhtemel.

New York merkezli bir kripto para birimi şirketinin sahibi olan Dijital Para Grubu Başkanı Barry Silbert, Andreessen Horowitz (a16z), Accel, Kurucu Fonu ve Sequoia gibi yatırımcıların kripto para ve Blockchain teknolojisi ile ilgili çalışmalarda destek vereceği iddia edildi.

a16z, Lyft’in yıllar önce özel bir rauntta 4,25 $’lık hisse senedini güvence altına aldı. Bu hisse senetleri şimdi halka açık piyasada 77 dolara satılıyor ve önde gelen girişim şirketini 1.8 milyar dolarlık bir net değere sahip olmasında fayda sağlıyor. Andreessen Horowitz, Pinterest’in %5’ine de sahipken, sosyal medya platformu halka açıldığında 500 milyon dolar para kazanma potansiyeline sahipti. Bu likit sermayenin ağır bir yüzdesi büyük olasılıkla geçen yıl blok zinciri şirketleri için 300 milyon dolarlık bir savaş sandığı kuran Amerikan fonunun kripto para koluna güç verecek bir gelişme.

Varsayımsal iddialar

Silbert’in varsayımı, özellikle halka arz balinaları ve kripto girişimi kapitalistlerinin kayda değer örtüşmeleri dikkate alındığında mantıklı gelse de, Arthur Hayes, Silikon Vadisi’nin girişimci şirketlerinin Wall Street’e gelmesinin bir başarı olacağına ve olumlu yansıyacağını asla düşünmediğini açıkladı. Hayes’in açıklaması girişimci şirketleri de hedef alıyor.

Hayes, 2017’de Bitcoin rallisinin (ve diğer kripto para birimleri rallisinin), Federal rezervin üçüncü nicel gevşeme (QE) oturumu tarafından oluşturulan “kolay” veya “ücretsiz” paraya etkin bir şekilde dayandığını belirtti. Öte yandan, 2018’de bu kripto pazarındaki çöküş, hisse senedi piyasalarında kargaşaya neden olan bir miktar sıkılaştırma dönemi ile el ele gitti. Ancak ilginç bir şekilde, Hayes, ABD merkez bankasının “S&P 500’de %20’lik bir düzeltmeyi durduramayacağını” açıkladı ve bu nedenle bir başka QE turuna başlayabileceğini açıkladı.

 

Kripto paraların fiat paralardan daha hızlı yükselecek olduğunu iddia edenlere katılmayan bazı Silikon Vadisi şirket CEO’ları kripto paraların fiat para biriminden daha üstün olmadığını ve fiat para biriminin kısa ve uzun vadede kripto para birimlerince önüne geçmesinin mümkün olamayacağını düşünmekteler. Bitcoin’i gelecekte şirketlerin tercih edip etmeme durumuna bağlı olarak kullanım oranlarının artmasını bekleyen CEO’lar ise mevcut.

Bununla birlikte, bu durum kripto para birimlerinin 2019’da çok fazla bir başarı elde edemeyeceğine de işaret ediyor olabilir. Aslında Hayes, Bitcoin’in bu yıl sonuna kadar tam sayı rakamlarına ulaşmasını beklediğini açıklıyor. 2008’deki Büyük Ekonomik Krizde çok sert düşen eski kurumsal oyuncu, 4. çeyreğin başlarında “kazançların ortaya çıktığını” açıkladı ve Bitcoin’e 10.000 $’a kadar potansiyel bir yükseliş ihtimali olduğunu açıkladı..

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu