BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Bitcoin Madenciliği Sebep Olduğu Yüksek Enerji Miktarıyla Tepki Çekmeyi Sürdürüyor

Artan enerji tüketimine rağmen Bitcoin madencilik alanlarının artışı sürüyor.

Küresel iklim krizinin artık dünyanın başat problemleri haline geldiği günümüzde Bitcoin madenciliğinin sebep olduğu yüksek elektrik tüketiminin fazlalığı dikkat çekici boyutlara ulaşmaya devam ediyor.

Çevreci aktivist grupların sık sık tepkisini çeken Bitcoin madenciliğinin Bitcoin’in toplam piyasa değerine ve hash rate oranlarının yükselmesine bağlı olarak elektrik kullanımını da ciddi şekilde yukarıya çekiyor oluşunu değerlendiren Blockchain uzmanı Alex DeVries, Bitcoin’in söz konusu enerji tüketim probleminin önümüzdeki süreçte daha büyük boyutlara ulaşacağını ifade ediyor.

DeVries’e göre özellikle eski model cihazlarla yapılan madencilik faaliyetleri elektrik enerjisi tüketiminin çok fazla boyutlara ulaştığını ancak buna rağmen madencilerin hala bu cihazlarla maden kazdıklarını dile getiriyor. Ayrıca DeVires’a göre madenciler bu tür cihazlarla gerçekleştirdikleri madencilik faaliyetleri ile 1 buçuk yıllık süreç içerisinde kar sağlamaktan çok zarar ediyorlar.

Madencilik İçin Harcanan Elektrik Enerjisi Bazı Ülkelerin Harcadığı Enerjiye Eşit!

Uzmanların belirttiğine göre Bitcoin her sene Lüksemburg’un 600 binlik nüfusuyla harcadığı elektrik miktarıyla eşit enerji tüketiyor. Bu açıdan bakıldığında harcanan enerji miktarının ne denli büyük olduğunu anlamak daha mümkün hale geliyor aslında.

DeVires, konunun daha da netleşmesi için şu örnekleri de veriyor: Tek bir Bitcoin işlemi, 780.000 Visa işlemine karşılık geliyor. Yine tek bir işlem 52.043 saat YouTube izlemeye eşdeğer enerji tüketimine yol açıyor.

Tüm bu korkutucu tabloya rağmen Bitcoin madenciliği faaliyetleri hızla artış göstermeyi sürdürüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu