Haberler

Bitcoin Madenciliğinin En Ekonomik Olduğu Ülkeler

Bitcoin Madenciliğinin En Ekonomik Olduğu Ülkeler

Kripto para birimlerine olan ilgi, hızla yükselen fiyatlar karşısında katlanarak artıyor. Durum böyle olunca Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital para birimlerinde de madencilik yapanların sayısı günden güne yükseliyor. Geçmişte olduğu gibi şu anda piyasaya yön veren Bitcoin… Kripto para piyasasının yaklaşık %41’ini elinde tutan Bitcoin, madencilik alanında da zirveyi bırakmıyor. Ancak Bitcoin madenciliğinin maliyeti ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor. Örneğin Türkiye’de madencilikten önce piyasası 1000 tl civarlarında olan ekran kartları şuanda 2500-3000 tl arasında alıcı buluyor.

Ülkelere Göre 1 Bitcoin Üretmenin Maliyeti

Elite Fixtures tarafından yapılan 1 Bitcoin madenciliğinin maliyeti Venezuela’da yaklaşık 531 dolar, bu tutar Güney Kore’de 26 bin doları bulmaktadır. Bu rakamları baz alarak örnek verecek olursak; Venezuela’da 2 bin lira madencilik maliyeti ile 1 BTC üretimi yapabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliğinin En Ekonomik Olduğu Ülkeler
Ülkelere Göre Bitcoin Madencilik Maliyeti

Dijital paraların değeri ve önemi arttıkça madencilik yapmak içinde çok güçlü cihazlar gerekmektedir. Cihazların gücü ne kadar fazla olursa haliyle elektrik faturası da bir o kadar kabarık olacaktır. Durum böyle olunca, ciddi yatırımlar ile madencilik yapmak isteyenler dünyanın dört bir tarafını gezmeye başladı.

2017 Aralık’ta tarihi bir rekor kırarak yaklaşık 20 bin doları gören Bitcoin, böylece popülerliğini de katlamış oldu. Bununla doğru orantılı olarak da kripto para madenciliğine verilen ilgi büyük bir şekilde arttı. Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapabilmek için güçlü donanımlara ihtiyaç olunması ve buna bağlı olarak da artan enerji maliyetleri, yatırımcıları ılımlı iklim yapısına ve hidroelektrik santrallerinin bol olduğu bir ülke olan İzlanda’ya akın etmesine neden oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu