Bitcoin

Bitcoin Piyasa Hacmi 66 Milyar Dolara Geriledi!

Bitcoin piyasa hacmi düşmeye devam ederken, durdurmak pek mümkün olmuyor.

Bitcoin’in piyasa hacminde beklenmedik düşüş yaşandı ve piyasa hacmi 66 milyar dolar seviyesine kadar düştü. Bir süredir fiyatların kripto paralar için düşüş eğilimi gösteriyor olması ve yatırımcıların kripto para piyasasında beklenmedik düşüşler karşısında ne yapacak olduklarına karar veremiyor olmaları, sektörün geleceği hakkında ve piyasanın geleceği hakkında bazı endişelere sahne oluyordu. Yatırımcıların, kripto para birimi Bitcoin’e sahip olma isteklerinin son dönemde çok fazla azalması ve fiyatların düşmesine bağlı olarak piyasadaki toplam piyasa hacmi ve Bitcoin piyasa hacminin düşmesi yatırımcılar açısından beklenmedik sonuçlar yaratıyordu. Bitcoin fiyatının düşmüş olması nedeniyle piyasa hacmi de düştü.

70 milyar doların üzerinde olan Bitcoin piyasa hacmi bugün 66 milyar doların biraz daha altında seyrediyor. Piyasa hacmi kripto para fiyatının düşmesi ile düşüp, yükselmesi ile yükselen bir konu olmasından dolayı yatırımcılar piyasa hacmine piyasa fiyatı kadar önem gösteriyorlar. Bitcoin fiyatını düşüren gelişmelerden birisi olarak kripto para birimlerinin tamamında yaşanan ve beklenmedik düşüşler olarak bilinen düşüşler bir neden olarak gösteriliyor.

Bitcoin fiyatı neden düştü?

Bitcoin fiyatının düşmesinin arkasında yatan sebeplerden birisi olarak kripto para biriminin yatırımcılara beklediğini sunmaması ve 4.000 dolar direncini bir türlü geçememesi bir neden. Son 4.000 dolar direncinin geçildiği tahmin edilen 4.200 dolar seviyesinde bile Bitcoin’in bekleneni vermemesi ve yatırımcılardan tepki çekerek 400 dolardan daha çok değer kaybı yaşaması piyasada yatırımcıların tekrar Bitcoin alması konusunda bazı endişeler yaratmış idi. Bitcoin fiyatını düşüren unsurlardan birisi olarak piyasadaki alımların ve satımların birbirine paralel olarak artması ancak alımların daha düşük olmaya başlayıp satışların daha yüksek olması piyasa fiyatını düşüren unsurlardan bir tanesi oldu.

Bitcoin piyasa hacminin 66 milyar dolar ila 70 milyar dolar olması arasında küçük görünen 4 milyar dolarlık fark aslında yatırımcılar için ve piyasaya güven istatistikleri için çok önemli bir sayı. Yatırımcılar, kripto para piyasası toplam hacmi olan 126 milyar dolar seviyesinin en az 250 milyar dolar olmadan piyasadaki hiçbir kripto paraya güvenilmemesi gerektiği düşüncesine kapılırken, bazıları ise 100 milyar dolar piyasa hacminin bile piyasada milyonlarca yatırımcının olduğunu gösteren bir rakam olduğunu, 1 trilyon dolar seviyesinin altında piyasa hacmi olduğu sürece kripto para birimi fiyatlarının asla dengelenmeyecek olduğunu düşünüyorlar.

Piyasa hacminin 1 trilyon doları geçmesine yönelik beklentiler 2017 yılının Aralık ayında 850 milyar doların üzerini gören piyasa hacmi sonrasında beklenti yaratmış ancak bir anda başlayıp durmak bilmeyen piyasa fiyatlarına bağlı piyasa hacmi düşüşleri sonucunda bir daha uzunca bir süre kripto para piyasası hacmi yükselişi göremeyecek oldukları ve 1 trilyon doların uzun süre gerçek olmayacağı düşüncesine kapılmışlardı.

Piyasa hacmi ve piyasa fiyatının yükselmesi durumunda yatırımcıların piyasadaki yatırımlarının artması, mevcut yatırımcılara ek yeni kripto para yatırımcısı kimselerin piyasada aktif olarak yatırımlar yapmaya başlaması ve kripto para birimlerinin ilgi çekmesi sonucunda kripto para piyasası ve hacmi tekrar yükselebilecek durumda. Ancak piyasa hacmi düşmeye devam eder ve durmak bilmez ise mevcut yatırımcıların kaybı ile kripto para piyasaları için bazı sorunlar yaratabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu