AnalizBitcoin

Bitcoin, Türk Lirası Karşısında ATH Yaşıyor! Türk Yatırımcılar İçin Kritik Bakış Açısı Ne?

Türkiye'deki kripto yatırımcıları her geçen gün artarken en çok ilgi gören kripto para birimi BTC oldu.

Türkiye’de son dönemde yaşanan ABD dolarındaki rekor artıştan sonra BTC’yi Türk Lirası cinsinden ele aldığımızda bu zamana kadarki en yüksek değerine yaklaştığı görülüyor.

Yurt dışı kaynaklı araştırmalara göre Türkiye, dijital varlıklara sahip olan nüfusun yüzdesiyle ölçüldüğünde Bitcoin’i en çok benimseyen 5 ülke arasında yer alıyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Tahminlere göre Türkiye’de halihazırda en az 5 milyon kişi kripto para yatırımı yapmış durumda. Ülkede en çok ilgi gören kripto para birimi ise Bitcoin.

Nakitlerini değerlendirmek için alternatif değerler arayan Türk yatırımcılar, ülkedeki mevcut döviz artışı sebebiyle kripto paralara olan ilgilerini artırmış durumdalar. Öyle ki kripto paraların tam yükselişte olduğu ve risk iştahının zirvede olduğu durumlarda Türk borsalarında 10 milyarlarca dolar hacim olduğu biliniyor.

Dolar paritesinde bakıldığı zaman 10 Kasım günü BTC’nin 69.000 dolar ile rekor kırdığı ve o sırada TL paritesinde ise 679.936 TL’nin görüldüğü biliniyor.

Mevcut durumda dolar karşısında BTC, zirvesinden yüzde 33’lük bir çekilme yaşadı ve 46.700 dolar seviyelerinde işlem görüyor. TL paritesinde bakıldığında ise 10 Kasım’dan beri BTC, TL paritesinde yüzde 20’lik bir yükseliş yaşadı ve an itibarı ile 777.900 TL’den işlem görüyor.

Kaynak: Trading View

Hal böyle olunca Türk lirası ile yatırım yapan kişiler, aslında son dönemde piyasa düşmesine rağmen kripto paralardan kâr ettiklerini zannediyorlar. Ancak özellikle altcoinlere bakıldığında son 1 ayda yüzde 50’leri bile geçen düşüşler olduğu biliniyor.

Tüm küresel piyasalarda kripto paralar düşüş yaşarken ve yatırımcılar buna göre pozisyon almaya çalışırken yatırım yaptığı ürüne TL cinsinden bakanlar gerçek değerleri bilmiyor. Ayrıca Türk lirası paritelerinde destek, direnç ve indikatörler doğru sonuçlar vermiyor.

Bu sebeple uzmanlar kripto para yatırımı yaparken sermayeye USD bazlı bakmanın önemi hakkında bir kez daha uyarıyor. Bu konu ile ilgili aşağıdaki rehber yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Haber
Bitcoin ve Altcoin Yatırımı Yaparken Sermayeye USD Bazlı Bakmanın ve Hacimli Borsada İşlem Yapmanın Önemi
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu