Kripto Para

Bitcoin ve Kripto Para Borsaları Kurallara Ve Yasalara Uymayabiliyor

Kripto para borsaları bugün kontrol edilemez durumda. AML, KYC ve diğer birçok yasa kripto para birimi borsalarının bazı önlemler almasını zorunlu tutsa da hiçbir işlemin kim veya kimler tarafından yapıldığı konusunda kayıt tutulmuyor.

ABD ve bazı ülkeler kripto para borsalarından kayıt tutmalarını, yaptırım uygulanan ülkelerden yapılan işlemleri kendilerine gerekirse bildirmelerini zorunlu tutuyor. Ancak ABD dışında birçok ülke bu konuya dikkat etmiyor ve kripto para borsalarını sınırlamıyor, kısıtlamıyor. Avrupa son dönemde kripto para yasaları ile ilgili adımlarını hızlı bir şekilde atmaya başlamış olsa da kesin olarak bir adım atılabilmiş değil.

Malta merkezli birçok Blockchain ve kripto para şirketinin terör örgütlerinin finansmanı ve daha birçok suça karışmış olabilecekleri veya karışabilecekleri uyarısında bulunan IMF, Dünya Bankası ve birçok kurum Malta’yı sürekli olarak uyarmıştı ve Malta yönetimi bu iddialara sert tepki gösterse de son dönemde denetimlerin artması ile bazı Malta merkezli şirketler kendi istekleri ile hiçbir ‘doğru’ gerekçe sunmadan kepenk indirmişti.

Suç işleyen kripto para borsaları ve şirketler ortaya çıkarılmalı

Terör örgütlerini finanse eden işlemlere izin veren ve bunlardan yüksek paralar kazandığı iddia edilen bazı borsalar bile var. Bu konuda suça göz yuman borsa ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin er ya da geç bir şekilde ağır cezalara çarptırılması mümkün gözüküyor.

ABD yaptırımları konusunda neredeyse tüm kripto para borsaları ABD’den korkuyor ve bu nedenle İran’a hizmet sunmuyorlar. Kuzey Kore merkezli olarak zaten hizmet sunulamazken Libya merkezli de neredeyse hiçbir kripto para borsası destek vermiyor, ödül planları açıklamıyor.

Suça en ufak yardımı olan kripto para borsalarının bile cezalandırılması ve de özellikle bu borsaların yöneticilerinin ağır hapis ve para cezaları alması bu tür suçların önlenmesinde faydalı olabilecek bir adım olabilirdi. Bugün için olmasa da gelecek birkaç ay veya yıl içerisinde birçok ülke kendi kripto para birimleri ile ilgili olan yasalarını çıkartabildiğinde bu tür suçların daha da sert cezalandırılabilecek olduğu tahmin ediliyor.

İran, Libya, Kuzey Kore gibi ülkelere uygulanan yaptırımlar nasıl ki birçok şirketi bu ülkelere hizmet ve ürün sunmamaya ittiyse aynısı dijital kripto para borsaları için de mümkün olabilir.

Asla unutulmamalıdır ki devletler gerekirse her türlü suçu ortaya çıkarabilecek kadar güçlü mekanizmalara sahiptir.

*Bu içerikte kripto para borsası ismi verilmemiş herhangi bir kurum, ülke, borsa veya şirket hedef alınmamıştır. 

*Malta örneği sadece ‘örnek’ olarak verilmiş yine şirket ismi verilmemiştir.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanmış olup görüş içeriğidir. Yazarın görüşlerine Bitcoinsistemi.com katılıyor olabileceği gibi katılmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu