HaberlerKripto Para

Bitcoin ve Kripto Para Vergileri Erteleniyor!

Kripto paraların vergilendirilmesi gündemde.

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği konuların başında vergiler geliyor. Pek çok ülke, artan yatırımcı ilgisiyle birlikte kripto para sektöründeki kazançları vergilendirmenin yolunu arıyor.

Kimi ülkeler vergilendirmede beyan usulünü tercih ederken, kimi ülkeler de doğrudan işlemleri vergilendirmek istiyor. Türkiye’de ise kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin yeni bir yasa hazırlanması bekleniyor.

Güney Kore kripto para regülasyonları konusunda diğer ülkelerden hızlı hareket ediyor. Ülkede yapılan yasal düzenlemeler sonrası 1 Ocak 2022 tarihinden sonra 2.5 milyon Won’un üzerindeki kazançlardan %20 vergi alınması bekleniyordu. Yatırımcılar bu tarihten itibaren vergilendirilse de vergiler Ocak 2023’ten sonra alınacaktı.

Ancak 2021 yılına ilişkin planlamalar hayata geçirilemedi. İktidar partisinin sözcüsü bugün yaptığı bir açıklama ile sanal varlıkların vergilendirilmesinin erteleneceğini söyledi.

İktidar partisi bu yasada bazı değişikler yapılmasını da önerdi. Yeni tasarının Ekim ayından sonraki bir tarihte gündeme geleceği ifade edildi. 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi beklenen yasanın askıya alınması bekleniyor.

İktidar sözcüsü açıklamalarında kripto para piyasalarının vergilendirilmesinin pek kolay olmadığını, merkezi olmayan sistemler, deniz aşırı borsalarda yapılan işlemler ve eşler arası transferleri gibi çok komplike alanların olduğu belirtildi.

Güney Kore’nin vergilendirmede kolaycılığa kaçmadan ve yasaklayıcı bir tutum sergilemeden kripto paraların tüm fonksiyonlarını kapsayacak bir çerçeve oluşturmaya çalışması olumlu karşılandı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu