Kripto HaberleriAnalizBitcoin ve Kripto Paralarda Yaşanan Son Yükselişin Nedenleri Neler?

Bitcoin ve Kripto Paralarda Yaşanan Son Yükselişin Nedenleri Neler?

Takip et

Analist Steffen Rathmann, Bitcoin ve kripto paralardaki son yükselişin nedenlerine dair bir değerlendirme yaptı.

1. Teknoloji Hisse Senetleri Yükselişte

Kripto paraların, özellikle de Bitcoin’in Amerikan borsası NASDAQ üzerindeki teknoloji şirketlerinin hisselerine paralel bir şekilde hareket ettiği son günlerde iyice belirginleşti. Blockchain teknolojisinin kurumsal olarak giderek kabul görmesi de bu duruma katkı sağlıyor.

BTC fiyatının yükselişi, ABD’deki hisse senedi piyasalarının açılmasıyla eşzamanlı olarak gerçekleşmişti. Teknoloji hisseleri, geçirdikleri zor günlerin ardından yükseliş göstererek kripto paraların da yükselmesini sağladı.

2. Bitcoin ve Kripto Paralar İle Bağış Kampanyaları Düzenlenmesi

Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle ülke yöneticileri Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ile bağış kabul etmeye başlamıştı. Yetkililer, birey ve kurumların bağış yapabilecekleri adresleri sosyal medya üzerinden paylaştılar.

Bu yazının yazıldığı anlarda 8 milyon dolarlık BTC, 6 milyon dolarlık Ethereum ve 1 milyon doların üzerinde de USDT Ukraynalı yetkililere ulaşmıştı.

Bu bağış kampanyalarının kripto paraların kriz zamanlarında alternatif ödeme aracı olarak kullanılma potansiyelini göstermiş olabileceği düşünülüyor.

3. Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar

Analiste göre Bitcoin ve diğer kripto paralarının yükselişinin arkasında Rusya’ya Batı tarafından uygulanan yaptırımlar bulunuyor olabilir.

Rusya vatandaşları BTC gibi kripto paralara yöneliyor gibi görünüyor. Varlıklı Rus vatandaşları kripto varlıkları güvenli olarak görüp bunlara yatırım yapmış olabilir.

4. Savaş Nedeniyle Oluşan Korku Havası Azaldı

Ukrayna’da gözlenen aşırı gergin ortam savaştan önce BTC fiyatının çok ileri derecede zarar görmesine neden olmuştu.

Savaşın başlamasıyla birlikte güçlü bir düşüş yaşandı. Buna rağmen bugünlerde bir iyileşmeye dair umutlar çoğalmış görünüyor.

Rusya’nın saldırıya başlaması ile birlikte en kötü senaryo gerçekleşmiş oldu. Analiste göre şimdi, kripto para birimlerinin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olan gerginliğin sona ermesine dair umut oluştu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları