bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ve Kripto Paraların Değer Düşüşleri Korkutuyor

Bitcoin ve Kripto Paraların Değer Düşüşleri Korkutuyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para birimleri son aylarda yaşadığı düşüşlerin ardından tekrar düşmeye başladı. Fiyatın düşmeye başlaması ile birlikte piyasadaki yatırımcıların büyük bir kısmı gelecekten beklentilerinin düştüğünü ve kaybolmaya başladığını belirtirken, bazı yatırımcılar ise kripto paraların yaşadığı düşüşlerin kısa sürecek olduğunu ve bir süre sonra son bulacak olduğunu belirtmeye başladılar.

Yatırımcılar, kripto para birimlerinin gelecek birkaç ay içerisinde tekrar eski haline geri dönüp dönmeyecek olduğu konusunda endişeli olduklarını belirtirken, bazılarına göre ise gelecek aylarda fiyatlar nötr düzeye yükselecek ve fiyat beklentileri konusunda yaşadıkları 20.000 dolar beklentisinin 2018 yılında değil ancak 2019 yılında gerçek olması sağlanacak. Bitcoin fiyatının ne kadar olacağından öte, gelecek yıl Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin ne kadar olacak olduğunu düşünenler ise ‘’gelecek yıl fiyatlar ne kadar artacak ve fiyatlar yükseldiğinde kripto para birimleri 2018 yılına göre ne kadar değer kazanmış olacak?’’ diye düşünmeye başladılar. Bir süre önce kripto paraların yükselmesinin önündeki en büyük engel olarak gösterilen büyük yatırımcıların piyasada bu kadar fazla sorun yaşayıp yaşamadıkları ve piyasayı nasıl kontrol altında tuttuklarından, neler yapacak olduklarına kadar birçok farklı konu son zamanlarda eskide kaldı.

Kripto paralarda son bir haftada yaşanan düşüş oranı ortalama olarak %5 ila %8 arasında oldu ve bu hafta düşüşlerin devam edip etmeyecek olduğu konusundaki sorular yerini düşüşlere bırakarak düşüşlerin etkisinin sürecek ve devam edecek olduğunu gösterdi. Bitcoin fiyatındaki değişimlerin ne zaman son bulacak olduğuna bağlı olarak diğer kripto para birimlerinin fiyatının da değişim göreceği ve bu değişime bağlı olarak fiyatının daha fazla yükselip yükselmeyecek olduğu konusu yine bu haftanın gündemlerinden bir tanesiydi.

Bitcoin Fiyatı Çok Gerilemedi

Bu hafta içerisinde Bitcoin fiyatında beklenen 3.500 dolar seviyesine kadar gerileme veya 3.000 dolar seviyesine kadar gerilemeydi. Haftanın 7/3’ünün tamamlandığı bugün ise kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüş oranı en fazla ortalama %8 oldu ve 3.600 dolara kadar düşen Bitcoin, yatırımcılara zor günler yaşatsa da, kripto para birimlerinin bu haftaki düşüşünün %10 ve üzerinde olmaması bir teselli olarak yatırımcıların aklında yer buldu.

Bitcoin fiyatının gerilemeye ne kadar süre devam edecek olduğu ve ne zaman son bulacak olduğu konusunda beklentilerin bu yıl içerisinde olmadığı ve gelecek sene olacak olduğuna yönelik olarak beklentilerin ortaya çıkması, yatırımcılar açısından ‘’bir sene daha mı bekleyeceğiz, neden bu kadar uzun süre fiyat düşük olarak kalmak zorunda?’’ diye düşünmeye başladılar. Bitcoin Cash hard forku dolayısı ile bu problemleri yaşadıklarını belirtenlerin sayısı bir o kadar yüksek olurken, yatırımcıların bir kısmına göre gelecek birkaç haftadan sonra beklentilerin tam tersine kripto para birimi Bitcoin eski günlerine geri dönecek ve fiyatında beklentiler yüksek olacak. Kripto para fiyatlarındaki değişimlerin ne kadar kısa sürede olursa yatırımcılar açısından bir o kadar olumlu olacak olduğuna dair beklentiler olması ve piyasanın yatırımcılar sayesinde ayakta duruyor olduğunu belirtenlerin sayısının artması piyasadaki yatırımıcıların kayıplar karşısında ortak hareket etmeye başladıklarını gösteriyor.

Varlıklı yatırımcılar kripto para biriminin yükselebilecek olduğunu engelleyen kişilerin kendileri olup olmadığını açıklamazken, sürekli olarak gelecek birkaç ay ile ilgili olarak bir takım tahminler ortaya atıyorlar ve attıkları bu tahminler tutmayınca ne yapacaklarını şimdiden düşünüyorlar. Bitcoinh hakkında bu yıl sonuna kadar 25.000 doları görecek olduğunu açıklamasının hemen ardından ‘’Bitcoin fiyatı beklentimin altında kalacak ve bunun nedeni 6.000 dolar seviyesinin altına düşmesinden dolayı. Bu sene sonu hakkında tahminim 15.000 dolara düştü ve bu beklentimin gerçek olacak olduğunu düşünüyorum.’’ diyen Thomas Lee’ye göre Bitcoin fiyatındaki değişimler bir süre sonra daha fazla olacak ve 2018 yılı sonuna 3 hafta kala yatırımcılar büyük fiyat değişimleri görecekler. Eğer ki Thomas Lee’nin beklentisi ve iddiası tutmazsa kendisine olan güvenin çok büyük oranda azalacak olmasına bağlı olarak kendisine güvenen piyasadaki binlerce yatırımcının desteğini kaybetmesi ve güvenin azalması etkisi yaşanacak.

Bitcoin Alanlar Kendisini Kötü Hissediyor

Bitcoin’i 2018 yılı Ocak ayında 19 bin dolar ve seviyesinden alan yatırımcılar son zamanlarda kendilerini düşüşlerin etkisini sürdürüyor olması ve yıl sonunda beklentilerinin 15.000 dolar veya 25.000 dolar olması, beklentilerin ise gerçek olmayacak olduğu yönünde bir takım iddialar olması ve piyasanın yatırımcılar açısından kötü görünüyor olması endişe verici olarak yorumlanıyor. Bitcoin fiyatındaki değişimlerin ne zaman son bulabilecek olduğuna bağlı olarak fiyatının tekrar 15.000 dolara ne zaman çıkacağı ve ne zaman tekrar eski günlerine döneceğine bağlı olarak yatırımcıların üzüntüsünün devam edecek olduğu bekleniyor.

Bitcoin fiyatındaki değişimlerin son bulup bulmayacak olduğu veya 2018 yılının sonunda en düşük yıl sonu beklentisi olan 8.800 dolar seviyesini geçip geçemeyecek olduğunu önümüzdeki 3 hafta gösterebilecek. 3 hafta boyunca yatırımcıların yatırımlarını oldukça koruması ve panik yaparak düşüşler dolayısı ile satışlar yapmaları önerilmiyor. Yatırımcıların Bitcoin’i bu dönemde tercih etmeleri durumunda gelecek yıl ortasına kadar büyük oranlarda kazanç elde edebilecek oldukları ve elde edilecek olan kazançlarının yüksek olabilecek olabilecek olduğu da bir iddia. Beklentilerin tersine kripto para birimlerinin 2019 yılında rekor düşüş yaşayabilecek olduğunu düşünenlerin sayısı da fazla olduğu için yatırımcılar bu süreçte sadece kendilerine göre hareket etmeli ve kendi kafalarına yatmayan konularda asla yatırımlar yapmamalılar.

Neden Herkes Düşüş/Yükseliş Konuşuyor?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düşüşlerinin bu kadar sık konuşulmasının nedeni ise yatırımcıların düşüşler sürecinde mağdur olmalarından dolayı. Düşüşler milyonlarca yatırımcının milyarlarca dolarlık para ve yatırım kaybına ve bunun sonucu olarak kredi çekerek kripto para birimine yatırım yapanların olduğu piyasada yatırımcılar tarafından neden bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar büyük oranda değer kaybettiği konusunda tepki görmekte.

Bitcoin fiyatındaki değişimin bu yılın başından başlayarak bu yılın son günlerine geldiğimiz son Aralık ayının 2. haftasına girmeye hazırlandığımız bugünlerde bile düşüş yaşıyor olmasından dolayı tepki çekiyor. Yatırımcıların bu süreçte satışlar ve alımlar yaparak kar etmeleri mümkün olmadığından bir süre öncesine göre bugün yaşanan piyasa hacmi ve kripto para birimi fiyatlarındaki kayıpların çok fazla olduğu belirtiliyor. Bitcoin Cash hard forkunun piyasada yaşananların asıl sorumlusu olduğu iddialarının ne kadar doğru olduğunu ise bazı yatırımcılar kabul ederken, bazıları kabul etmediğinden ve kesinlik kazanamadığından sadece ‘’iddia’’ olarak söylem halinde kalmasına neden olmakta.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin fiyatlarına yönelik olarak karmaşık konular arasından düzenlenmiş bu içerik, yatırımcılara bir yol göstermek veya yatırım önerisi niteliğinde değildir. İçerikte yazılı olan değer kayıpları oranları* konusunda yatırımcılar kripto para birimlerini satın aldıkları borsa ve kripto para biriminin o anlık fiyatına göre haftalık, aylık, veya farklı zaman dilimlerinde kripto para fiyat oranlarının değişebilecek olduğunu bilmeliler.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretildiğinden farklı platformlarda kullanılması izin alınmaması durumunda yasaktır. Yatırımcıların analiz, değerlendirme ve fiyat bilgisi içeren konularda kendi kararlarını ve kendilerine uygun olan en doğru kararı kendilerinin vermesi gelecekte yatırımlarından kar elde edebilmeleri için gerekli ve elzem unsurdur.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları