BitcoinHaberlerKripto Para

Bitcoin Vergi Düzenlemesine İtirazlar Başladı!

Kripto yatırımcıları vergilendirmenin ertelenmesini istiyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı bu yılın başlarında 1 Ocak 2022’den sonra kripto para ticaretinden yılda 2,5 milyon wondan fazla gelir elde eden yatırımcılardan %20 oranında vergi alınacağını açıklamıştı.

Güney Kore’de düzenleyiciler ve yatırımcılar arasında tam uzlaşma sağlanamamış iken yatırımcılar kripto para ticaretine getirilecek olan vergilendirmenin ertelenmesini istiyor.

Ancak yakın tarihli hükümet toplantısında vergilendirmenin ertelenmesinin ve herhangi bir değişiklik yapılmasının söz konusu olmadığı aksine planlandığı şekilde devam edeceği belirtildi.

Bu gelişmelerden sonra bazı yatırımcılar Cumhurbaşkanlığı Mavi Saray’a dilekçeler göndermeye başladı.

30 gün içinde bu dilekçelere istinaden 200.000’den fazla imza toplanırsa hükümet bu konuda kamuoyuna bilgi vermekle yükümlü oluyor. Şuan konu ile alakalı 2 adet dilekçe bulunuyor ve birine 19.000’den fazla imza toplanmış durumda.

Dilekçelerde talep edilen iki husus bulunuyor: Vergilendirmenin ertelenmesi ve adil vergilendirme.

Kripto yatırımcıları ülkede 2023 yılından itibaren başlayacak hisse senedi vergilendirmesinde 50 milyon won’dan fazla kazanç gelirleri vergilendirilecekken, kripto para vergilendirmesindeki 2,5 milyon won’luk kazanç eşiğinin adil olmadığını ifade ediyor.

Güney Kore Incheon Ulusal Üniversitesi’nde profesör olan Hong Ki-yong, sanal varlık yatırımlarındaki gelir vergilendirmesinin mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiğini ancak sanal varlık kazançları ile hisse senedi kazançlarının aynı kategoride olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan ülkedeki bazı uzmanlar, kripto işlem tarafları açıklamadıkça işlemlerden elde edilen kazançların izlenmesinin mümkün olmadığını bu bağlamda da kripto para birimi gelirlerinin vergilendirilmesinde boşluklar olduğunu söylüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Tekin

Firavunlar doymak bilmiyor


Başa dön tuşu